Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
ELLISON, the Hon. Christopher MartinBiography for ELLISON, the Hon. Christopher Martin

Senator for Western Australia 1993-2009

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Western Australia, 1993 (term began 1.7.1993), 1998 and 2004. Resigned 30.1.2009.


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 25.9.08 to 30.1.09.


Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Health and Family Services and to the Attorney-General from 13.2.97 to 18.7.97.

Minister for Customs and Consumer Affairs from 18.7.97 to 9.10.97.

Minister Assisting the Attorney-General from 18.7.97 to 9.10.97.

Minister for Schools, Vocational Education and Training from 9.10.97 to 21.10.98.

Special Minister of State from 21.10.98 to 30.1.01.

Minister for Justice and Customs from 30.1.01 to 9.3.07.

Minister for Human Services from 9.3.07 to 3.12.07.


Committee Service

Senate Standing: Privileges from 18.8.93 to 30.9.97; Scrutiny of Bills from 22.9.94 to 29.4.96 and from 13.2.08 (Chair from 20.2.08) to 13.10.08; Procedure from 18.11.04 to 22.6.06, from 11.8.06 to 20.6.07 and from 12.3.08 to 30.1.09; Selection of Bills from 18.11.04 to 20.3.07 and from 13.2.08 to 23.9.08 to 30.1.09.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 18.8.93 to 10.10.94; Legal and Constitutional Affairs from 18.8.93 to 10.10.94; Legal and Constitutional: References Committee from 10.10.94 to 26.2.97 (Chair from 10.10.94 to 29.4.96) and Legislation Committee from 17.10.94 to 26.2.97 (Chair from 9.5.96 to 26.2.97); Foreign Affairs, Defence and Trade: References Committee from 2.5.96 to 26.2.97 and Legislation Committee from 1.7.96 to 26.2.97.

Senate Select: Certain Aspects of Foreign Ownership Decisions in relation to the Print Media from 14.12.93 to 30.3.95; Land Fund Bill from 30.11.94 to 9.2.95; Certain Land Fund Matters from 19.9.95 to 30.11.95; Victorian Casino Inquiry from 20.5.96 to 11.7.96 and from 6.8.96 to 5.12.96.

Senate Estimates: F from 8.2.94 to 10.10.94.

Joint Statutory: Native Title from 25.3.94 to 29.3.95; Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Land Fund from 29.3.95 to 26.2.97; Corporations and Securities from 31.5.96 to 25.11.96.

Joint Standing: Treaties from 31.5.96 to 26.2.97.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Official Committee Exchange to New Zealand by Joint Committee on Native Title, August 1995.

Leader, UNESCO Delegation to France, October 1997.

Official visits to East Timor, March 2001; Singapore, Thailand and Hong Kong, April-May 2001.

Official visits to France, October 1997; East Timor, March 2001; Singapore, Thailand and Hong Kong, April-May 2001; Japan, December 2001; Indonesia, February-March 2002; USA, September 2002; Indonesia, October 2002; Papua New Guinea, November 2002; Indonesia and Singapore, December 2002; Republic of Korea, February 2003; Nauru, March 2003; Cyprus and Austria, April 2003; Indonesia, April 2003; USA, July 2003; Solomon Islands, September 2003; East Timor, November 2003; Singapore, Malaysia, Cambodia and Thailand, December 2003; Solomon Islands and Vanuatu, May 2004; Indonesia, July 2004; Papua New Guinea, December 2004.


Parliamentary Party Positions

Manager, Government Business in the Senate from 16.11.04 to 9.3.07.

Manager, Opposition Business in the Senate from 12.2.08 to 22.9.08.

Member, Opposition Shadow Ministry from 6.12.07 to 22.9.08. Shadow Minister for Immigration and Citizenship from 6.12.07 to 22.9.08.


Party Positions

Member, Liberal Party State Executive (WA) 1983-88 and 1989-2008.

Member, Liberal Party State Council (WA) from 1983.

Chair, Constitutional and Drafting Committee 1986-88 and from 1989.

President, Liberal Party Perth Division 1983-87.


Personal

Born 15.6.1954, Bulawayo, Zimbabwe.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BJuris, LLB (UWA).

Articled clerk and lawyer, Legal Aid Commission of WA 1978-80.

Barrister and solicitor 1980-93.


Military Service

Western Australian University Regiment 1979-80.