Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
MARLES, the Hon. Richard DonaldBiography for MARLES, the Hon. Richard Donald

Member for Corio (Vic)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Corio, Victoria, 2007, 2010 and 2013.


Ministerial Appointments

Minister for Trade from 1.7.13 to 18.9.13.

Parliamentary Secretary for Innovation and Industry from 9.6.09 to 14.9.10.

Parliamentary Secretary for Pacific Island Affairs from 14.9.10 to 22.3.13.

Parliamentary Secretary for Foreign Affairs from 5.3.12 to 22.3.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 19.2.08 (Chair from 13.3.08) to 15.6.09; Economics from 19.2.08 to 15.6.09; Employment and Workplace Relations from 19.2.08 to 15.6.09.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 14.5.13; Treaties from 14.5.13 to 5.8.13.

Joint Select: DisabilityCare Australia from 19.6.13 to 5.8.13.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to Cambodia, July 2008.

Official visits to New Zealand, November 2009; Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu, Samoa, New Caledonia and New Zealand, October 2010; Japan, October 2010; Nauru, Kiribati, Tuvalu, Cook Islands and Niue, November-December 2010; Israel, December 2010; Palau, Northern Mariana Islands, Guam, Micronesia, Marshall Islands and Hawaii, January-February 2011; Vanuatu, February 2011; Cook Islands, French Polynesia and Tonga, March 2011; Papua New Guinea, March-April 2011; New Zealand, April 2011; Papua New Guinea, May 2011; Tonga, May 2011; Japan, June 2011; Solomon Islands, June-July 2011; USA and Cuba, July 2011; Vanuatu, Kiribati and Wallis and Futuna, July 2011; China, August 2011; Solomon Islands, Kiribati and New Zealand, September 2011; USA, October 2011; Papua New Guinea, October 2011; Seychelles, Maldives and Bangladesh, November 2011; Solomon Islands, Federated States of Micronesia, Tuvalu and Samoa, December 2011; Uruguay, December 2011; France, Jamaica, Guyana, Grenada, Barbados, St Lucia, St Vincent and the Grenadines, January-February 2012; Vanuatu, February 2012; Papua New Guinea, March 2012; Solomon Islands, Tonga, Samoa, Kiribati, Tuvalu, New Caledonia, Nauru and the Federated States of Micronesia, March-April 2012; Albania, Qatar, Spain and Italy, April 2012; USA and Suriname, April-May 2012; Marshall Islands, May 2012; Nauru and Solomon Islands, May 2012; Japan, May 2012; Samoa, May-June 2012; Solomon Islands, July 2012.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 14.10.13. Shadow Minister for Immigration and Border Protection from 18.10.13.


Party Positions

Delegate, ALP National Conference, 2004, 2007 and 2009.

Member, ALP International Projects from 2006.


Personal

Born 13.7.1967, Melbourne, Vic.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BSc, LLB(Hons) (Melb).

Solicitor 1993-94.

Federal Legal Officer, Transport Workers' Union of Australia (TWU) 1994-98; Federal Assistant Secretary 1998-2000.

Assistant Secretary, Australian Council of Trade Unions (ACTU) 2000-07.


Electorate

Description: provincial.

Location: south-west of Melbourne; it includes the city of Geelong and the centres of Avalon, Bell Park, Bell Post Hill, Breakwater, Corio, Curlewis, Drysdale, Hamlyn Heights, Herne Hill, Lara, Lovely Banks, Manifold Heights, Moolap, Newcomb, Norlane, North Shore, Portarlington, Rippleside, St Albans Park, St Leonards and Whittington, and parts of Anakie, Batesford, Clifton Springs, Fyansford, Leopold, Newtown and Thomson.

Area: 989 sq km (approx.).

Electors enrolled: 100 959 (at 7.9.13).

Industries: stevedoring, vehicle manufacturing plant, meat processing, aluminium smelter, petroleum refinery, woollen mills, saltworks, poultry and mussel farming, fishing, wood chipping, wool scouring, fertiliser refining, tourism, tannery, carpet, clothing, shoes, chemical production and aeronautical services.

State electorates: Corio includes parts of the Victorian Legislative Assembly electorates of Bellarine, Geelong and Lara.