Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Previous Fragment    Next Fragment
Part 3 - Elections - Electoral divisions - Members since 1901

Download PDF Download PDF


Members since 1901

Adelaide (SA)

1903-08

Kingston, Charles Cameron (PROT)

1908-13

Roberts, Ernest Alfred (ALP)

1914-19

Yates, George Edwin (ALP)

1919-22

Blundell, Reginald Pole (NAT)

1922-31

Yates, George Edwin (ALP)

1931-43

Stacey, Fred Hurtle (UAP)

1943-58

Chambers, Cyril (ALP)

1958-66

Sexton, Joseph Clement Leonard (ALP)

1966-69

Jones, Andrew Thomas (LIB)

1969-88

Hurford, Christopher John (ALP)

1988-90

Pratt, Michael Philip (LIB)

1990-93

Catley, Robert (ALP)

1993-2004

Worth, Patricia Mary (LIB)

2004-

Ellis, Katherine Margaret (ALP)





Angas (SA)

1903-19

Glynn, Patrick McMahon (FT)

1919-25

Gabb, Joel Moses (ALP)

1925-29

Parsons, Walter Langdon (NAT)

1929-34

Gabb, Joel Moses 1929-31 (ALP); 1931-34 (UAP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1934.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-64

Downer, Alexander Russell (LIB)

1964-77

Giles, Geoffrey O'Halloran (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)





Aston (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-90

Saunderson, John (ALP)

1990-2001

Nugent, Peter Edward (LIB)

2001-

Pearce, Christopher John (LIB)





Australian Capital Territory (ACT)

(New division formed under the provisions of Australian Capital Territory Representation Act No. 57 1948.) Until the passing of the Australian Capital Territory Representation Act (No. 3) 1966, the member for this division had limited voting rights in the House of Representatives, being restricted to matters affecting the Australian Capital Territory.

1949-51

Nott, Lewis Windermere (IND)

1951-70

Fraser, James Reay (ALP)

1970-74

Enderby, Keppel Earl (ALP)

(This division was abolished in 1974. Under the provisions of Acts No. 111 of 1973 and No. 8 of 1974, the Territory was divided into the two divisions of Canberra and Fraser.)





Balaclava (Vic.)

1901-06

Turner, Sir George (PROT)

1906-14

Wynne, Agar (IND PROT)

1914-29

Watt, William Alexander (LIB)

1929-51

White, Thomas Walter 1929-31 (NAT); 1931-46 (UAP); 1946-51 (LIB)

1951-60

Joske, Percy Ernest (LIB)

1960-74

Whittorn, Raymond Harold (LIB)

1974-84

Macphee, Ian Malcolm (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.)





Ballarat (Vic.)

(Ballaarat until 1977 redistribution.)

1901-13

Deakin, Alfred 1901-10 (PROT); 1910-13 (LIB)

1913-19

McGrath, David Charles (ALP)

1919-20

Kerby, Edwin Thomas John (NAT)

1920-34

McGrath, David Charles 1920-31 (ALP); 1931-34 (UAP)

1934-37

Fisken, Archibald Clyde Wanliss (UAP)

1937-49

Pollard, Reginald Thomas (ALP)

1949-51

Pittard, Alan Crocker (LIB)

1951-55

Joshua, Robert (ALP)

1955-75

Erwin, George Dudley (LIB)

1975-80

Short, James Robert (LIB)

1980-90

Mildren, John Barry (ALP)

1990-2001

Ronaldson, Michael John Clyde (LIB)

2001-

King, Catherine Fiona (ALP)





Banks (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-69

Costa, Dominic Eric (ALP)

1969-80

Martin, Vincent Joseph (ALP)

1980-90

Mountford, John Graham (ALP)

1990-

Melham, Daryl (ALP)





Barker (SA)

1903-06

Bonython, Sir John Langdon (PROT)

1906-22

Livingston, John 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-22 (NAT)

1922-34

Cameron, Malcolm Duncan 1922-25 (LIB); 1925-31 (NAT); 1931-34 (UAP)

1934-56

Cameron, Archie Galbraith 1934-43 (CP); 1943-51 (LIB); 1951-56 (LCL)

1956-75

Forbes, Alexander James (LIB)

1975-90

Porter, James Robert (LIB)

1990-98

McLachlan, Ian Murray (LIB)

1998-

Secker, Patrick Damien (LIB)





Barrier (NSW)

1901-17

Thomas, Josiah (ALP)

1917-22

Considine, Michael Patrick (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)





Barton (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.)

1922-25

McDonald, Frederick Albert (ALP)

1925-28

Ley, Thomas John (NAT)

1928-31

Tully, James Thomas (ALP)

1931-40

Lane, Albert (UAP)

1940-58

Evatt, Herbert Vere (ALP)

1958-66

Reynolds, Leonard James (ALP)

1966-69

Arthur, William Tevlin (LIB)

1969-75

Reynolds, Leonard James (ALP)

1975-83

Bradfield, James Mark (LIB)

1983-96

Punch, Gary Francis (ALP)

1996-

McClelland, Robert Bruce (ALP)





Bass (Tas.)

1903-10

Storrer, David (PROT)

1910-19

Jensen, Jens August (ALP)

1919-29

Jackson, David Sydney (NAT)

1929-34

Guy, James Allan 1929-31 (ALP); 1931-34 (UAP)

1934-49

Barnard, Herbert Claude 1934-37 (FLP); 1937-1949 (ALP)

1949-54

Kekwick, Bruce Huntley (LIB)

1954-75

Barnard, Lance Herbert (ALP)

1975-84

Newman, Kevin Eugene (LIB)

1984-93

Smith, Warwick Leslie (LIB)

1993-96

Smith, Silvia Joy (ALP)

1996-98

Smith, Warwick Leslie (LIB)

1998-2004

O'Byrne, Michelle Anne (ALP)

2004-07

Ferguson, Michael Darrel (LIB)

2007-

Campbell, Jodie Louise (ALP)





Batman (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.)

1906-10

Coon, Jabez (PROT)

1910

Beard, Henry Elisha (ALP)

1911-31

Brennan, Frank (ALP)

1931-34

Dennis, Samuel (UAP)

1934-49

Brennan, Frank 1934-37 (FLP); 1937-1949 (ALP)

1949-62

Bird, Alan Charles (ALP)

1962-69

Benson, Samuel James 1962-66 (ALP); 1966-69 (IND)

1969-77

Garrick, Horace James (ALP)

1977-96

Howe, Brian Leslie (ALP)

1996-

Ferguson, Martin John (ALP)





Bendigo (Vic.)

1901-13

Quick, Sir John 1901-06 (PROT); 1906-10 (IND PROT); 1910-13 (LIB)

1913-14

Arthur, John Andrew (ALP)

1915-17

Hampson, Alfred John (ALP)

1917-22

Hughes, William Morris (NAT)

1922-29

Hurry, Geoffry (NAT)

1929-31

Keane, Richard Valentine (ALP)

1931-37

Harrison, Eric Fairweather (UAP)

1937-49

Rankin, George James 1937-40 (ST CP); 1940-43 (UCP); 1943-49 (CP)

1949-60

Clarey, Percy James (ALP)

1960-69

Beaton, Noel Lawrence (ALP)

1969-72

Kennedy, Andrew David (ALP)

1972-83

Bourchier, John William (LIB)

1983-90

Brumby, John Mansfield (ALP)

1990-98

Reid, Nicholas Bruce (LIB)

1998-

Gibbons, Stephen William (ALP)





Bennelong (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-74

Cramer, John Oscar (later Sir John) (LIB)

1974-2007

Howard, John Winston (LIB)

2007-

McKew, Maxine Margaret (ALP)





Berowra (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-72

Hughes, Thomas Eyre Forrest (LIB)

1972-93

Edwards, Harold Raymond (LIB)

1993-

Ruddock, Philip Maxwell (LIB)





Blair (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1997.)

1998-2007

Thompson, Cameron Paul (LIB)

2007-

Neumann, Shayne Kenneth (ALP)





Bland (NSW)

1901-06

Watson, John Christian (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)





Blaxland (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-69

Harrison, Eli James (ALP)

1969-96

Keating, Paul John (ALP)

1996-2007

Hatton, Michael John (ALP)

2007-

Clare, Jason Dean (ALP)





Bonner (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2003.)

2004-07

Vasta, Ross Xavier (LIB)

2007-

Rea, Kerry Marie (ALP)





Bonython (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.)

1955-63

Makin, Norman John Oswald (ALP)

1963-77

Nicholls, Martin Henry (ALP)

1977-94

Blewett, Neal (ALP)

1994-2004

Evans, Martyn John (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 2004.)





Boothby (SA)

1903-11

Batchelor, Egerton Lee (ALP)

1911-13

Gordon, David John (LIB)

1913-17

Dankel, George (ALP)

1917-22

Story, William Harrison (NAT)

1922-28

Duncan-Hughes, John Grant 1922-25 (LIB); 1925-28 (NAT)

1928-41

Price, John Lloyd 1928-32 (ALP); 1931-41 (UAP)

1941-43

Price, Archibald Grenfell (UAP)

1943-49

Sheehy, Thomas Neil (ALP)

1949-66

McLeay, John (later Sir John) 1949-51 (LIB); 1951-54 (LCL); 1954-66 (LIB)

1966-81

McLeay, John Elden (LIB)

1981-96

Hall, Steele (LIB)

1996-

Southcott, Andrew John (LIB)





Bourke (Vic.)

1901-10

Cook, James Newton Haxton Hume (PROT)

1910-34

Anstey, Frank 1910-31 (ALP); 1931-34 (FLP)

1934-43

Blackburn, Maurice McCrae 1934-37 (FLP); 1937-43 (ALP)

1943-46

Bryson, William George (ALP)

1946-49

Blackburn, Doris Amelia (IND LAB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1948.)





Bowman (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-61

McColm, Malcolm Llewellyn (LIB)

1961-63

Comber, Jack (ALP)

1963-69

Gibbs, Wylie Talbot (LIB)

1969-75

Keogh, Leonard Joseph (ALP)

1975-83

Jull, David Francis (LIB)

1983-87

Keogh, Leonard Joseph (ALP)

1987-96

Sciacca, Concetto Antonio (ALP)

1996-98

West, Andrea Gail (LIB)

1998-2004

Sciacca, Concetto Antonio (ALP)

2004-

Laming, Andrew Charles (LIB)





Braddon (Tas.)

(Formerly Darwin. See note under Darwin.)

1955-58

Luck, Aubrey William George (LIB)

1958-75

Davies, Ronald (ALP)

1975-84

Groom, Raymond John (LIB)

1984-98

Miles, Christopher Gordon (LIB)

1998-2004

Sidebottom, Peter Sid (ALP)

2004-07

Baker, Mark Horden (LIB)

2007-

Sidebottom, Peter Sid (ALP)





Bradfield (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-52

Hughes, William Morris (LIB)

1952-74

Turner, Henry Basil (LIB)

1974-96

Connolly, David Miles (LIB)

1996-

Nelson, Brendan John (LIB)





Brand (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-96

Fatin, Wendy Frances (ALP)

1996-2007

Beazley, Kim Christian (ALP)

2007-

Gray, Gary (ALP)





Brisbane (Qld)

1901-03

Macdonald-Paterson, Thomas (FT)

1903-06

Culpin, Millice (ALP)

1906-10

Foxton, Justin Fox Greenlaw (ANTI-SOC)

1910-19

Finlayson, William Fyfe (ALP)

1919-31

Cameron, Donald Charles (NAT)

1931-61

Lawson, George 1931-37 (FLP); 1937-61 (ALP)

1961-75

Cross, Manfred Douglas (ALP)

1975-80

Johnson, Peter Francis (LIB)

1980-90

Cross, Manfred Douglas (ALP)

1990-

Bevis, Archibald Ronald (ALP)





Bruce (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.)

1955-83

Snedden, Billy Mackie (later Sir Billy) (LIB)

1983-90

Aldred, Kenneth James (LIB)

1990-96

Beale, Julian Howard (LIB)

1996-

Griffin, Alan Peter (ALP)





Burke (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Peters, Edward William (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1955.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-80

Johnson, Leonard Keith (ALP)

1980-84

Theophanous, Andrew Charles (ALP)

1984-2001

O'Keefe, Neil Patrick (ALP)

2001-04

O'Connor, Brendan (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 2003.)





Calare (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.)

1906-13

Brown, Thomas (ALP)

1913-19

Pigott, Henry Robert Maguire 1913-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-22

Lavelle, Thomas James (ALP)

1922-29

Howse, Sir Neville Reginald (NAT)

1929-31

Gibbons, George Albert (ALP)

1931-40

Thorby, Harold Victor Campbell (CP)

1940-46

Breen, John Patrick (ALP)

1946-60

Howse, John Brooke (LIB)

1960-75

England, John Armstrong 1960-75 (CP); from May 1975 (NCP)

1975-83

MacKenzie, Alexander John 1975-82 (NCP); 1982-83 (NPA)

1983-96

Simmons, David William (ALP)

1996-2007

Andren, Peter James (IND)

2007-

Cobb, John Kenneth (NP)





Calwell (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-2001

Theophanous, Andrew Charles 1984-2000 (ALP); 2000-01 (IND)

2001-

Vamvakinou, Maria (ALP)





Canberra (ACT)

(New division formed under the provisions of Acts No. 111 of 1973 and No. 8 of 1974.

See note under Australian Capital Territory.)

1974-75

Enderby, Keppel Earl (ALP)

1975-80

Haslem, John Whitton (LIB)

1980-95

Kelly, Roslyn Joan (ALP)

1995-96

Smyth, Brendan Michael (LIB)

1996-98

McMullan, Robert Francis (ALP)

1998-

Ellis, Annette Louise (ALP)





Canning (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-61

Hamilton, Leonard William (CDL)

1961-63

McNeill, Neil (LIB)

1963-74

Hallett, John Mead (CP)

1974-83

Bungey, Melville Harold (LIB)

1983-84

Fatin, Wendy Frances (ALP)

1984-96

Gear, George (ALP)

1996-98

Johnston, Ricky (LIB)

1998-2001

Gerick, Jane Frances (ALP)

2001-

Randall, Donald James (LIB)





Canobolas (NSW)

1901-06

Brown, Thomas (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)





Capricornia (Qld)

1901-03

Paterson, Alexander (IND)

1903-06

Thomson, David Alexander (ALP)

1906-10

Archer, Edward Walker (ANTI-SOC)

1910-22

Higgs, William Guy (ALP)

1922-46

Forde, Francis Michael 1922-31 (ALP); 1931-37 (FLP); 1937-46 (ALP)

1946-49

Davidson, Charles William (LIB)

1949-61

Pearce, Henry George (LIB)

1961-67

Gray, George Henry (ALP)

1967-75

Everingham, Douglas Nixon (ALP)

1975-77

Carige, Colin Lawrence (NCP)

1977-84

Everingham, Douglas Nixon (ALP)

1984-93

Wright, Keith Webb 1984-93 (ALP); from Feb. 1993 (IND)

1993-96

Henzell, Marjorie Madeline (ALP)

1996-98

Marek, Paul (NPA)

1998-

Livermore, Kirsten Fiona (ALP)





Casey (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-72

Howson, Peter (LIB)

1972-75

Mathews, Charles Race Thorson (ALP)

1975-83

Falconer, Peter David (LIB)

1983-84

Steedman, Alan Peter (ALP)

1984-98

Halverson, Robert George (LIB)

1998-2001

Wooldridge, Michael Richard Lewis (LIB)

2001-

Smith, Anthony David Hawthorn (LIB)





Charlton (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-98

Brown, Robert James (ALP)

1998-2007

Hoare, Kelly Joy (ALP)

2007-

Combet, Gregory Ivan (LIB)





Chifley (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-83

Armitage, John Lindsay (ALP)

1983-84

Gorman, Russell Neville Joseph (ALP)

1984-

Price, Leo Roger Spurway (ALP)





Chisholm (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-70

Kent Hughes, Wilfrid Selwyn (later Sir Wilfrid) (LIB)

1970-80

Staley, Anthony Allan (LIB)

1980-83

Harris, Graham McDonald (LIB)

1983-87

Mayer, Helen (ALP)

1987-98

Wooldridge, Michael Richard Lewis (LIB)

1998-

Burke, Anna Elizabeth (ALP)





Cook (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.)

1906-22

Catts, James Howard (ALP)

1922-34

Riley, Edward Charles 1922-31 (ALP); 1931-34 (FLP)

1934-37

Garden, John Smith 1934-37 (ALP); 1937 (LANG LAB)

1937-55

Sheehan, Thomas 1937-40 (ALP); 1940-43 (ALP(A-C)); 1943-55 (ALP)

1955

Cope, James Francis (ALP)

(Name of division changed to Grayndler by resolution of Parliament following the redistribution of seats, 1955.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-72

Dobie, James Donald Mathieson (LIB)

1972-75

Thorburn, Ray William (ALP)

1975-96

Dobie, James Donald Mathieson (LIB)

1996-98

Mutch, Stephen Bruce (LIB)

1998-2007

Baird, Bruce George (LIB)

2007-

Morrison, Scott John (LIB)





Coolgardie (WA)

1901-13

Mahon, Hugh (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1912.)





Corangamite (Vic.)

1901-03

Manifold, James Chester (PROT)

1903-10

Wilson, John Gratton 1903-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC)

1910-13

Scullin, James Henry (ALP)

1913-18

Manifold, James Chester 1913-17 (LIB); 1917-18 (NAT)

1918-29

Gibson, William Gerrand 1918-19 (FU); 1919-22 (VFU); 1922-29 (CP)

1929-31

Crouch, Richard Armstrong (ALP)

1931-34

Gibson, William Gerrand (CP)

1934-40

Street, Geoffrey Austin (UAP)

1940-53

McDonald, Allan McKenzie 1940-46 (UAP); 1946-53 (LIB)

1953-66

Mackinnon, Ewen Daniel (LIB)

1966-84

Street, Anthony Austin (LIB)

1984-2007

McArthur, Fergus Stewart (LIB)

2007-

Cheeseman, Darren Leicester (ALP)





Corinella (Vic.)

1901-06

McCay, James Whiteside (PROT)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1989.)

1990-93

Broadbent, Russell Evan (LIB)

1993-96

Griffin, Alan Peter (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1994.)





Corio (Vic.)

1901-10

Crouch, Richard Armstrong (PROT)

1910-13

Ozanne, Alfred Thomas (ALP)

1913-14

Kendell, William (LIB)

1914-17

Ozanne, Alfred Thomas (ALP)

1917-29

Lister, John Henry (NAT)

1929-31

Lewis, Arthur (ALP)

1931-40

Casey, Richard Gardiner (UAP)

1940-49

Dedman, John Johnstone (ALP)

1949-67

Opperman, Hubert Ferdinand (LIB)

1967-93

Scholes, Gordon Glen Denton (ALP)

1993-2007

O'Connor, Gavan Michael (ALP)

2007-

Marles, Richard Donald (ALP)





Cowan (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-93

Jakobsen, Carolyn Anne (ALP)

1993-98

Evans, Richard David Conroy (LIB)

1998-2007

Edwards, Graham John (ALP)

2007-

Simpkins, Luke Xavier Linton (LIB)





Cowper (NSW)

1901-03

Clarke, Francis (PROT)

1903-06

Lee, Henry William (FT)

1906-19

Thomson, John 1906-10 (PROT); 1910-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-61

Page, Earle Christmas Grafton (later Sir Earle) 1919-22 (FSU); 1922-61 (CP)

1961-63

McGuren, Francis William (ALP)

1963-84

Robinson, Ian Louis 1963-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-84 (NPA)

1984-2001

Nehl, Garry Barr (NPA)

2001-

Hartsuyker, Luke 2001-03 (NPA); from Oct. 2003 (NP)





Cunningham (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-56

Davies, William (ALP)

1956-63

Kearney, Victor Dennis (ALP)

1963-77

Connor, Reginald Francis Xavier (ALP)

1977-93

West, Stewart John (ALP)

1993-2002

Martin, Stephen Paul (ALP)

2002-04

Organ, Michael Keith (GRN)

2004-

Bird, Sharon Leah (ALP)





Curtin (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-69

Hasluck, Paul Meernaa Caedwalla (LIB)

1969-81

Garland, Ransley Victor (LIB)

1981-98

Rocher, Allan Charles 1981-1995 (LIB); 1995-1998 (IND)

1998-

Bishop, Julie Isabel (LIB)





Dalley (NSW)

1901-10

Wilks, William Henry 1901-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC)

1910-15

Howe, Robert (ALP)

1915-27

Mahony, William George (ALP)

1927-31

Theodore, Edward Granville (ALP)

1931-53

Rosevear, John Solomon 1931-37 (LANG LAB); 1937-40 (ALP); 1940-43

(ALP(A-C)); 1943-53 (ALP)

1953-55

Greenup, Arthur Edward (ALP)

1955-69

O'Connor, William Paul (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)





Dampier (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1912.)

1913-22

Gregory, Henry 1913-19 (LIB); 1919-22 (CP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)





Darebin (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Andrews, Thomas William (ALP)

1955-58

Holt, Robert Wilfred (ALP)

1958-69

Courtnay, Frank (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)





Darling (NSW)

1901-17

Spence, William Guthrie (ALP)

1917-34

Blakeley, Arthur 1917-31 (ALP); 1931-34 (FLP)

1934-69

Clark, Joseph James (ALP)

1969-77

FitzPatrick, John (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)





Darling Downs (Qld)

1901

Groom, William Henry (PROT)

1901-29

Groom, Littleton Ernest (later Sir Littleton) 1901-10 (PROT); 1910-17

(LIB); 1917-29 (NAT)

1929-31

Morgan, Arthur Clinton (NAT)

1931-36

Groom, Sir Littleton Ernest 1931-34 (IND); 1934-36 (UAP)

1936-49

Fadden, Arthur William (later Sir Arthur) 1936-43 (CP); 1943-46 (CNP); 1946-49 (CP)

1949-72

Swartz, Reginald William Colin (later Sir Reginald) (LIB)

1972-84

McVeigh, Daniel Thomas 1972-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-84 (NPA)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.)





Darwin (Tas.)

1903-17

O'Malley, King (ALP)

1917

Howroyd, Charles Richard (NAT)

1917-19

Spence, William Guthrie (NAT)

1919-22

Bell, George John (NAT)

1922-25

Whitsitt, Joshua Thomas Hoskins (CP)

1925-43

Bell, George John (later Sir George) 1925-31 (NAT); 1931-43 (UAP)

1943-51

Lyons, Dame Enid Muriel (UAP)

1951-55

Luck, Aubrey William George (LIB)

(Name of division changed to Braddon by resolution of Parliament following the redistribution of seats, 1955.)





Dawson (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-63

Davidson, Charles William (CP)

1963-66

Shaw, George William (CP)

1966-75

Patterson, Rex Alan (ALP)

1975-96

Braithwaite, Raymond Allen 1975-82 (NCP); 1982-96 (NPA)

1996-2007

Kelly, De-Anne Margaret 1996-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)

2007-

Bidgood, James Mark (ALP)





Deakin (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1936.)

1937-49

Hutchinson, William Joseph 1937-46 (UAP); 1946-49 (LIB)

1949-66

Davis, Francis John (LIB)

1966-83

Jarman, Alan William (LIB)

1983-84

Saunderson, John (ALP)

1984-90

Beale, Julian Howard (LIB)

1990-96

Aldred, Kenneth James (LIB)

1996-2007

Barresi, Phillip Anthony (LIB)

2007-

Symon, Michael Stuart (ALP)





Denison (Tas.)

1903-10

Fysh, Sir Philip Oakley (PROT)

1910-22

Smith, William Henry Laird 1910-17 (ALP); 1917-22 (NAT)

1922-25

O'Keefe, David John (ALP)

1925-28

Gellibrand, Sir John (NAT)

1928-31

Culley, Charles Ernest (ALP)

1931-34

Hutchin, Arthur William (UAP)

1934-40

Mahoney, Gerald William 1934-37 (FLP); 1937-40 (ALP)

1940-43

Beck, Arthur James (UAP)

1943-49

Gaha, John Francis (ALP)

1949-63

Townley, Athol Gordon (LIB)

1964-69

Gibson, Adrian (LIB)

1969-72

Solomon, Robert John (LIB)

1972-75

Coates, John (ALP)

1975-87

Hodgman, Michael (LIB)

1987-

Kerr, Duncan James Colquhoun (ALP)





Diamond Valley (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-72

Brown, Neil Anthony (LIB)

1972-75

McKenzie, David Charles (ALP)

1975-83

Brown, Neil Anthony (LIB)

1983-84

Staples, Peter Richard (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.)





Dickson (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1992.)

1993-96

Lavarch, Michael Hugh (ALP)

1996-98

Smith, Anthony Charles (LIB)

1998-2001

Kernot, Cheryl (ALP)

2001-

Dutton, Peter Craig (LIB)





Dobell (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-2001

Lee, Michael John (ALP)

2001-2007

Ticehurst, Kenneth Vincent (LIB)

2007-

Thomson, Craig Robert (ALP)





Dundas (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1977.)

1977-93

Ruddock, Philip Maxwell (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)





Dunkley (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-90

Chynoweth, Robert Leslie (ALP)

1990-93

Ford, Frank Allen (LIB)

1993-96

Chynoweth, Robert Leslie (ALP)

1996-

Billson, Bruce Fredrick (LIB)





East Sydney (NSW)

1901-09

Reid, George Houstoun (later Sir George) 1901-06 (FT); 1906-09 (ANTI-SOC)

1910-31

West, John Edward (ALP)

1931

Ward, Edward John (ALP)

1931-32

Clasby, John Joseph (UAP)

1932-63

Ward, Edward John 1932-37 (LANG LAB); 1937-63 (ALP)

1963-69

Devine, Leonard Thomas (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)





Echuca (Vic.)

1901-06

McColl, James Hiers (PROT)

1906-19

Palmer, Albert Clayton 1906-10 (PROT); 1910-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-34

Hill, William Caldwell 1919-22 (FU); 1922-34 (CP)

1934-37

McEwen, John (CP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1936.)





Eden-Monaro (NSW)

1901-26

Chapman, Austin (later Sir Austin) 1901-10 (PROT); 1910-17 (LIB); 1917-26 (NAT)

1926-29

Perkins, John Arthur (NAT)

1929-31

Cusack, John Joseph (ALP)

1931-43

Perkins, John Arthur (UAP)

1943-66

Fraser, Allan Duncan (ALP)

1966-69

Munro, Dugald Ranald Ross (LIB)

1969-72

Fraser, Allan Duncan (ALP)

1972-75

Whan, Robert Bruce (ALP)

1975-83

Sainsbury, Murray Evan (LIB)

1983-96

Snow, James Henry (ALP)

1996-2007

Nairn, Gary Roy (LIB)

2007-

Kelly, Michael Joseph (ALP)





Evans (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-61

Osborne, Frederick Meares (LIB)

1961-63

Monaghan, James Edward (ALP)

1963-72

Mackay, Malcolm George (LIB)

1972-75

Mulder, Allan William (ALP)

1975-77

Abel, John Arthur (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)





Fadden (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1977.)

1977-83

Cameron, Donald Milner (LIB)

1983-84

Beddall, David Peter (ALP)

1984-2007

Jull, David Francis (LIB)

2007-

Robert, Stuart Rowland (ALP)





Fairfax (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-90

Adermann, Albert Evan (NPA)

1990-

Somlyay, Alexander Michael (LIB)





Farrer (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-75

Fairbairn, David Eric (LIB)

1975-84

Fife, Wallace Clyde (LIB)

1984-2001

Fischer, Timothy Andrew (NPA)

2001-

Ley, Sussan Penelope (LIB)





Fawkner (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.)

1906-13

Fairbairn, George 1906-10 (IND PROT); 1910-13 (LIB)

1913-17

Hannan, Joseph Francis (ALP)

1917-35

Maxwell, George Arnot 1917-29 (NAT); 1929-31 (IND NAT); 1931-35 (UAP)

1935-49

Holt, Harold Edward 1935-46 (UAP); 1946-49 (LIB)

1949-55

Bourke, William Meskill (ALP)

1955-69

Howson, Peter (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)





Fisher (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-72

Adermann, Charles Frederick (later Sir Charles) (CP)

1972-84

Adermann, Albert Evan 1972-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-84 (NPA)

1984-87

Slipper, Peter Neil (NPA)

1987-93

Lavarch, Michael Hugh (ALP)

1993-

Slipper, Peter Neil (LIB)





Flinders (Vic.)

1901-03

Groom, Arthur Champion (FT)

1903-06

Gibb, James (FT)

1906-18

Irvine, William Hill (later Sir William) 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-18 (NAT)

1918-29

Bruce, Stanley Melbourne (NAT)

1929-31

Holloway, Edward James (ALP)

1931-33

Bruce, Stanley Melbourne (UAP)

1933-40

Fairbairn, James Valentine (UAP)

1940-52

Ryan, Rupert Sumner 1940-46 (UAP); 1946-52 (LIB)

1952-54

Ewert, Keith Walter Wilson (ALP)

1954-66

Lindsay, Robert William Ludovic (LIB)

1966-82

Lynch, Phillip Reginald (later Sir Phillip) (LIB)

1982-83

Reith, Peter Keaston (LIB)

1983-84

Chynoweth, Robert Leslie (ALP)

1984-2001

Reith, Peter Keaston (LIB)

2001-

Hunt, Gregory Andrew (LIB)





Flynn (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2006.)

2007-

Trevor, Chris Allan (ALP)





Forde (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-87

Watson, David John Hopetoun (LIB)

1987-96

Crawford, Mary Catherine (ALP)

1996-2007

Elson, Kay Selma (LIB)

2007-

Raguse, Brett Blair (ALP)





Forrest (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.)

1922-43

Prowse, John Henry (CP)

1943-49

Lemmon, Nelson (ALP)

1949-69

Freeth, Gordon (LIB)

1969-72

Kirwan, Frank McLeod (ALP)

1972-87

Drummond, Peter Hertford (LIB)

1987-2007

Prosser, Geoffrey Daniel (LIB)

2007-

Marino, Nola Bethwyn (LIB)





Fowler (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-98

Grace, Edward Laurence (ALP)

1998-

Irwin, Julia Claire (ALP)





Franklin (Tas.)

1903-22

McWilliams, William James 1903-06 (REV TAR); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-22 (NAT)

1922-28

Seabrook, Alfred Charles (NAT)

1928-29

McWilliams, William James (IND)

1929-31

Frost, Charles William (ALP)

1931-34

Blacklow, Archibald Clifford (UAP)

1934-46

Frost, Charles William 1934-37 (FLP); 1937-46 (ALP)

1946-66

Falkinder, Charles William Jackson (LIB)

1966-69

Pearsall, Thomas Gordon (LIB)

1969-75

Sherry, Raymond Henry (ALP)

1975-93

Goodluck, Bruce John (LIB)

1993-2007

Quick, Harry Vernon (ALP); from Aug. 2007 (IND)

2007-

Collins, Julie Maree (ALP)





Fraser (ACT)

(New division formed under the provisions of Acts No. 111 of 1973 and No. 8 of 1974.

See note under Australian Capital Territory.)

1974-84

Fry, Kenneth Lionel (ALP)

1984-96

Langmore, John Vance (ALP)

1997-98

Dargavel, Steven John (ALP)

1998-

McMullan, Robert Francis (ALP)





Fremantle (WA)

1901-03

Solomon, Elias (FT)

1903-06

Carpenter, William Henry (ALP)

1906-13

Hedges, William Noah 1906-10 (WAP); 1910-13 (LIB)

1913-22

Burchell, Reginald John 1913-17 (ALP); 1917-22 (NAT)

1922-28

Watson, William (IND)

1928-31

Curtin, John (ALP)

1931-34

Watson, William (UAP)

1934-45

Curtin, John 1934-37 (FLP); 1937-45 (ALP)

1945-77

Beazley, Kim Edward (ALP)

1977-94

Dawkins, John Sydney (ALP)

1994-2007

Lawrence, Carmen Mary (ALP)

2007-

Parke, Melissa (ALP)





Gellibrand (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Mullens, John Michael (ALP)

1955-72

McIvor, Hector James (ALP)

1972-98

Willis, Ralph (ALP)

1998-

Roxon, Nicola Louise (ALP)





Gilmore (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-93

Sharp, John Randall (NPA)

1993-96

Knott, Peter John (ALP)

1996-

Gash, Joanna (LIB)





Gippsland (Vic.)

1901-06

McLean, Allan (PROT)

1906-13

Wise, George Henry 1906-10 (PROT); 1910-13 (ALP)

1913-14

Bennett, James (LIB)

1914-22

Wise, George Henry 1914-17 (IND); 1917-22 (NAT)

1922-43

Paterson, Thomas 1922-40 (CP); 1940-43 (LCP)

1943-61

Bowden, George James (CP)

1961-83

Nixon, Peter James 1961-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-83 (NPA)

1983-2008

McGauran, Peter John 1983-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)

2008-

Chester, Darren Jeffrey (NP)





Goldstein (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-90

Macphee, Ian Malcolm (LIB)

1990-2004

Kemp, David Alistair (LIB)

2004-

Robb, Andrew John (LIB)





Gorton (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2003.)

2004-

O'Connor, Brendan Patrick John (ALP)





Grampians (Vic.)

1901-06

Skene, Thomas (FT)

1906-14

Irvine, Hans William Henry 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-14 (LIB)

1914-15

Jolley, Edward Francis George (ALP)

1915-17

Salmon, Charles Carty (LIB)

1917-22

Jowett, Edmund 1917-19 (NAT); 1919-22 (VFU)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)





Grayndler (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-75

Daly, Frederick Michael (ALP)

1975-77

Whitlam, Antony Philip (ALP)

1977-79

Stewart, Francis Eugene (ALP)

1979-93

McLeay, Leo Boyce (ALP)

1993-96

McHugh, Jeannette (ALP)

1996-

Albanese, Anthony Norman (ALP)





Greenway (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-96

Gorman, Russell Neville Joseph (ALP)

1996-2004

Mossfield, Frank William (ALP)

2004-

Markus, Louise Elizabeth (LIB)





Grey (SA)

1903-22

Poynton, Alexander 1903-06 (FT); 1906-17 (ALP); 1917-22 (NAT)

1922-31

Lacey, Andrew William (ALP)

1931-37

McBride, Philip Albert Martin (UAP)

1937-43

Badman, Albert Oliver 1937-40 (UAP); 1940-43 (CP)

1943-63

Russell, Edgar Hughes Deg (ALP)

1963-66

Mortimer, Jack (ALP)

1966-69

Jessop, Donald Scott (LIB)

1969-83

Wallis, Laurie George (ALP)

1983-93

O'Neil, Lloyd Reginald Terrence (ALP)

1993-2007

Wakelin, Barry Hugh (LIB)

2007-

Ramsey, Rowan Eric (LIB)





Griffith (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1934.)

1934-39

Baker, Francis Matthew John (FLP)

1939-49

Conelan, William Patrick (ALP)

1949-54

Berry, Douglas Reginald (LIB)

1954-58

Coutts, Wilfred Charles (ALP)

1958-61

Chresby, Arthur Albert (LIB)

1961-66

Coutts, Wilfred Charles (ALP)

1966-77

Cameron, Donald Milner (LIB)

1977-96

Humphreys, Benjamin Charles (ALP)

1996-98

McDougall, Graeme Robert (LIB)

1998-

Rudd, Kevin Michael (ALP)





Groom (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-88

McVeigh, Daniel Thomas (NPA)

1988-98

Taylor, William Leonard (LIB)

1998-

Macfarlane, Ian Elgin (LIB)





Gwydir (NSW)

1901-03

Cruickshank, George Alexander (PROT)

1903-19

Webster, William 1903-17 (ALP); 1917-19 (NAT)

1919-25

Cunningham, Lucien Lawrence (ALP)

1925-29

Abbott, Charles Lydiard Aubrey (CP)

1929-31

Cunningham, Lucien Lawrence (ALP)

1931-37

Abbott, Charles Lydiard Aubrey (CP)

1937-49

Scully, William James (ALP)

1949-53

Treloar, Thomas John (CP)

1953-69

Allan, Archibald Ian (CP)

1969-89

Hunt, Ralph James Dunnet 1969-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-89 (NPA)

1989-2007

Anderson, John Duncan 1989-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 2006.)





Hasluck (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2000.)

2001-04

Jackson, Sharryn Maree (ALP)

2004-07

Henry, Stuart Irwin (LIB)

2007-

Jackson, Sharryn Maree (ALP)





Hawker (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-87

Jacobi, Ralph (ALP)

1987-90

Harvey, Elizabeth Robyn (ALP)

1990-93

Gallus, Christine Ann (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)





Henty (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1912.)

1913-19

Boyd, James Arthur 1913-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-25

Francis, Frederick Henry 1919-22 (IND NAT); 1922-25 (NAT)

1925-40

Gullett, Henry Somer (later Sir Henry) 1925-31 (NAT); 1931-40 (UAP)

1940-46

Coles, Arthur William (IND)

1946-55

Gullett, Henry Baynton Somer (LIB)

1955-74

Fox, Edmund Maxwell Cameron (LIB)

1974-75

Child, Gloria Joan Liles (ALP)

1975-80

Aldred, Kenneth James (LIB)

1980-90

Child, Joan (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1989.)





Herbert (Qld)

1901-25

Bamford, Frederick William 1901-17 (ALP); 1917-25 (NAT)

1925-28

Nott, Lewis Windermere (NAT)

1928-46

Martens, George William 1928-31 (ALP); 1931-37 (FLP); 1937-46 (ALP)

1946-58

Edmonds, William Frederick (ALP)

1958-61

Murray, John (LIB)

1961-66

Harding, Ernest William (ALP)

1966-77

Bonnett, Robert Noel (LIB)

1977-83

Dean, Arthur Gordon (LIB)

1983-96

Lindsay, Eamon John (ALP)

1996-

Lindsay, Peter John (LIB)





Higgins (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-67

Holt, Harold Edward (LIB)

1968-75

Gorton, John Grey 1968-75 (LIB); from May 1975 (IND)

1975-90

Shipton, Roger Francis (LIB)

1990-

Costello, Peter Howard (LIB)





Higinbotham (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-60

Timson, Thomas Frank (LIB)

1960-69

Chipp, Donald Leslie (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)





Hindmarsh (SA)

1903-09

Hutchison, James (ALP)

1910-19

Archibald, William Oliver 1910-17 (ALP); 1917-19 (NAT)

1919-46

Makin, Norman John Oswald 1919-31 (ALP); 1931-37 (FLP); 1937-46 (ALP)

1946-49

Thompson, Albert Victor (ALP)

1949-80

Cameron, Clyde Robert (ALP)

1980-93

Scott, John Lyden (ALP)

1993-2004

Gallus, Christine Ann (LIB)

2004-

Georganas, Steven (ALP)





Hinkler (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-87

Conquest, Bryan Joseph (NPA)

1987-93

Courtice, Brian William (ALP)

1993-

Neville, Paul Christopher 1993-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)





Hoddle (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Cremean, John Lawrence (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1955.)





Holt (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-72

Reid, Leonard Stanley (LIB)

1972-75

Oldmeadow, Maxwell Wilkinson (ALP)

1975-80

Yates, William (LIB)

1980-96

Duffy, Michael John (ALP)

1996-99

Evans, Gareth John (ALP)

1999-

Byrne, Anthony Michael (ALP)





Hotham (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-77

Chipp, Donald Leslie 1969-77 (LIB); from March 1977 (IND); from May 1977 (AD)

1977-80

Johnston, James Roger (LIB)

1980-90

Kent, Lewis (ALP)

1990-

Crean, Simon Findlay (ALP)





Hughes (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.)

1955-66

Johnson, Leslie Royston (ALP)

1966-69

Dobie, James Donald Mathieson (LIB)

1969-84

Johnson, Leslie Royston (ALP)

1984-96

Tickner, Robert Edward (ALP)

1996-

Vale, Danna Sue (LIB)





Hume (NSW)

1901-13

Lyne, Sir William John 1901-10 (PROT); 1910-13 (IND)

1913-17

Patten, Robert (LIB)

1917-19

Falkiner, Franc Brereton Sadleir (NAT)

1919-31

Moloney, Parker John (ALP)

1931-43

Collins, Thomas Joseph (CP)

1943-49

Fuller, Arthur Neiberding (ALP)

1949-51

Anderson, Charles Groves Wright (CP)

1951-55

Fuller, Arthur Neiberding (ALP)

1955-61

Anderson, Charles Groves Wright (CP)

1961-63

Fuller, Arthur Neiberding (ALP)

1963-72

Pettitt, John Alexander (CP)

1972-74

Olley, Frank (ALP)

1974-84

Lusher, Stephen Augustus 1974-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-84 (NPA)

1984-93

Fife, Wallace Clyde (LIB)

1993-98

Sharp, John Randall (NPA)

1998-

Schultz, Albert John (LIB)





Hunter (NSW)

1901-03

Barton, Edmund (later Sir Edmund) (PROT)

1903-10

Liddell, Frank 1903-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC)

1910-28

Charlton, Matthew (ALP)

1928-58

James, Rowland 1928-31 (ALP); 1931-37 (LANG LAB); 1937-58 (ALP)

1958-60

Evatt, Herbert Vere (ALP)

1960-80

James, Albert William (ALP)

1980-84

Brown, Robert James (ALP)

1984-96

Fitzgibbon, Eric John (ALP)

1996-

Fitzgibbon, Joel Andrew (ALP)





Illawarra (NSW)

1901-13

Fuller, George Warburton 1901-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-13 (LIB)

1913-17

Burns, George Mason (ALP)

1917-22

Lamond, Hector (NAT)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)





Indi (Vic.)

1901-06

Isaacs, Isaac Alfred (PROT)

1906-10

Brown, Joseph Tilley (ANTI-SOC)

1910-13

Moloney, Parker John (ALP)

1913-14

Ahern, Cornelius Joseph (LIB)

1914-17

Moloney, Parker John (ALP)

1917-19

Leckie, John William (NAT)

1919-28

Cook, Robert 1919-22 (VFU); 1922-28 (CP)

1928-31

Jones, Paul (ALP)

1931-37

Hutchinson, William Joseph (UAP)

1937-49

McEwen, John 1937-40 (ST CP); 1940-43 (LCL); 1943-49 (CP)

1949-58

Bostock, William Dowling (LIB)

1958-77

Holten, Rendle McNeilage 1958-75 (CP); 1975-77 (NCP)

1977-93

Cameron, Ewen Colin (LIB)

1993-2001

Lieberman, Louis Stuart (LIB)

2001-

Mirabella (formerly Panopoulos), Sophie (LIB)





Isaacs (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-69

Haworth, William Crawford (LIB)

1969-74

Hamer, David John (LIB)

1974-75

Clayton, Gareth (ALP)

1975-77

Hamer, David John (LIB)

1977-80

Burns, William George (LIB)

1980-90

Charles, David Ernest (ALP)

1990-96

Atkinson, Rodney Alexander (LIB)

1996-2000

Wilton, Gregory Stuart (ALP)

2000-07

Corcoran, Ann Kathleen (ALP)

2007-

Dreyfus, Mark Alfred (ALP)





Jagajaga (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-96

Staples, Peter Richard (ALP)

1996-

Macklin, Jennifer Louise (ALP)





Kalgoorlie (WA)

1901-03

Kirwan, John Waters (FT)

1903-13

Frazer, Charles Edward (ALP)

1913-17

Mahon, Hugh (ALP)

1917-19

Heitmann, Edward Ernest (NAT)

1919-20

Mahon, Hugh (ALP)

1920-22

Foley, George James (NAT)

1922-40

Green, Albert Ernest 1922-31 (ALP); 1931-37 (FLP); 1937-40 (ALP)

1940-58

Johnson, Herbert Victor (ALP)

1958-61

Browne, Peter Grahame (LIB)

1961-75

Collard, Frederick Walter (ALP)

1975-80

Cotter, John Francis (LIB)

1980-98

Campbell, Graeme (ALP); 1995-98 (IND)

1998-

Haase, Barry Wayne (LIB)





Kennedy (Qld)

1901-25

McDonald, Charles (ALP)

1925-29

Francis, Grosvenor Arundell (NAT)

1929-36

Riordan, David 1929-31 (ALP); 1931-36 (FLP)

1936-66

Riordan, William James Frederick 1936-37 (FLP); 1937-66 (ALP)

1966-90

Katter, Robert Cummin 1966-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-90 (NPA)

1990-93

Hulls, Rob Justin (ALP)

1993-

Katter, Robert Carl (NPA); from July 2001 (IND)





Kingsford Smith (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Anderson, Gordon (ALP)

1955-69

Curtin, Daniel James (ALP)

1969-90

Bowen, Lionel Frost (ALP)

1990-2004

Brereton, Laurence John (ALP)

2004-

Garrett, Peter Robert (ALP)

(Prior to 2000, the electoral division of Kingsford Smith, named after Sir Charles Kingsford Smith, was incorrectly hyphenated.

Upon redistribution of seats in 2000, the hyphen was deleted.)





Kingston (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-51

Handby, Herbert Harry (LIB)

1951-66

Galvin, Patrick (ALP)

1966-69

Brownbill, Kay Cathrine Millin (LIB)

1969-75

Gun, Richard Townsend (ALP)

1975-83

Chapman, Hedley Grant Pearson (LIB)

1983-96

Bilney, Gordon Neil (ALP)

1996-98

Jeanes, Susan Barbara (LIB)

1998-2004

Cox, David Alexander (ALP)

2004-07

Richardson, Kym Charles (LIB)

2007-

Rishworth, Amanda Louise (ALP)





Kooyong (Vic.)

1901-10

Knox, William 1901-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910 (LIB)

1910-22

Best, Sir Robert Wallace 1910-17 (LIB); 1917-22 (NAT)

1922-34

Latham, John Greig 1922-25 (LIB); 1925-31 (NAT); 1931-34 (UAP)

1934-66

Menzies, Robert Gordon (later Sir Robert) 1934-46 (UAP); 1946-66 (LIB)

1966-94

Peacock, Andrew Sharp (LIB)

1994-

Georgiou, Petro (LIB)





La Trobe (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-60

Casey, Richard Gardiner (LIB)

1960-72

Jess, John David (LIB)

1972-75

Lamb, Antony Hamilton (ALP)

1975-80

Baillieu, Marshall (LIB)

1980-90

Milton, Peter (ALP)

1990-2004

Charles, Robert Edwin (LIB)

2004-

Wood, Jason Peter (LIB)





Laanecoorie (Vic.)

1901-13

Salmon, Charles Carty 1901-10 (PROT); 1910-13 (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1912.)





Lalor (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-66

Pollard, Reginald Thomas (ALP)

1966-69

Lee, Mervyn William (LIB)

1969-77

Cairns, James Ford (ALP)

1977-98

Jones, Barry Owen (ALP)

1998-

Gillard, Julia Eileen (ALP)





Lang (NSW)

1901-03

McLean, Francis Edward (FT)

1903-28

Johnson, William Elliot (later Sir Elliot) 1903-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-28 (NAT)

1928-31

Long, William John (ALP)

1931-34

Dein, Adam Kemball (UAP)

1934-53

Mulcahy, Daniel 1934-37 (LANG LAB); 1937-40 (ALP); 1940-43 (ALP(A-C)); 1943-53 (ALP)

1953-77

Stewart, Francis Eugene (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)





Lawson (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-69

Failes, Laurence John (CP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)





Leichhardt (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-51

Gilmore, Thomas Vernon (CP)

1951-58

Bruce, Henry Adam (ALP)

1958-75

Fulton, William John (ALP)

1975-83

Thomson, David Scott 1975-82 (NCP); 1982-83 (NPA)

1983-93

Gayler, John (ALP)

1993-96

Dodd, Peter George (ALP)

1996-2007

Entsch, Warren George (LIB)

2007-

Turnour, James Pearce (ALP)





Lilley (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1912.)

1913-17

Stumm, Jacob (LIB)

1917-34

Mackay, George Hugh 1917-31 (NAT); 1931-34 (UAP)

1934-37

Cameron, Sir Donald Charles (UAP)

1937-43

Jolly, William Alfred (UAP)

1943-49

Hadley, James William (ALP)

1949-61

Wight, Bruce McDonald (LIB)

1961-63

Cameron, Donald James (ALP)

1963-72

Cairns, Kevin Michael Kiernan (LIB)

1972-74

Doyle, Francis Edward (ALP)

1974-80

Cairns, Kevin Michael Kiernan (LIB)

1980-93

Darling, Elaine Elizabeth (ALP)

1993-96

Swan, Wayne Maxwell (ALP)

1996-98

Grace, Elizabeth Jane (LIB)

1998-

Swan, Wayne Maxwell (ALP)





Lindsay (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-96

Free, Ross Vincent (ALP)

1996-2007

Kelly, Jacqueline Marie (LIB)

2007-

Bradbury, David John (ALP)





Lingiari (NT)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2000.)

2001-

Snowdon, Warren Edward (ALP)





Longman (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1994.)

1996-2007

Brough, Malcolm Thomas (LIB)

2007-

Sullivan, Jonathan Harold (ALP)





Lowe (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-82

McMahon, William (later Sir William) (LIB)

1982-87

Maher, Michael John (ALP)

1987-93

Woods, Robert Leslie (LIB)

1993-96

Easson, Mary Louise (ALP)

1996-98

Zammit, Paul John (LIB)

1998-

Murphy, John Paul (ALP)





Lyne (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-52

Eggins, Eldred James (CP)

1952-80

Lucock, Philip Ernest 1952-75 (CP); 1975-80 (NCP)

1980-93

Cowan, David Bruce 1980-82 (NCP); 1982-93 (NPA)

1993-2008

Vaile, Mark Anthony James 1993-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)

2008-

Oakeshott, Robert James Murray (IND)





Lyons (Tas.)

(Formerly Wilmot. See note under Wilmot.)

1984-93

Burr, Maxwell Arthur (LIB)

1993-

Adams, Dick Godfrey Harry (ALP)





Macarthur (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-72

Bate, Henry Jefferson (LIB)

1972-75

Kerin, John Charles (ALP)

1975-83

Baume, Michael Ehrenfried (LIB)

1983-84

Hollis, Colin (ALP)

1984-93

Martin, Stephen Paul (ALP)

1993-96

Haviland, Christopher Douglas (ALP)

1996-2001

Fahey, John Joseph (LIB)

2001-

Farmer, Patrick Francis (LIB)





McEwen (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-90

Cleeland, Peter Robert (ALP)

1990-93

Bailey, Frances Esther (LIB)

1993-96

Cleeland, Peter Robert (ALP)

1996-

Bailey, Frances Esther (LIB)





Mackellar (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-77

Wentworth, William Charles 1949-77 (LIB); from October 1977 (IND)

1977-94

Carlton, James Joseph (LIB)

1994-

Bishop, Bronwyn Kathleen (LIB)





McMillan (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Brown, Geoffrey William (LIB)

1955-72

Buchanan, Alexander Andrew (LIB)

1972-75

Hewson, Henry Arthur (CP)

1975-80

Simon, Barry Douglas (LIB)

1980-90

Cunningham, Barry Thomas (ALP)

1990-93

Riggall, John Peter (LIB)

1993-96

Cunningham, Barry Thomas (ALP)

1996-98

Broadbent, Russell Evan (LIB)

1998-2004

Zahra, Christian John (ALP)

2004-

Broadbent, Russell Evan (LIB)





McPherson (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-58

Fadden, Arthur William (later Sir Arthur) (CP)

1958-72

Barnes, Charles Edward (CP)

1972-81

Robinson, Eric Laidlaw (LIB)

1981-90

White, Peter Nicholson Duckett (LIB)

1990-98

Bradford, John Walter (LIB); from April 1998 (CDP)

1998-

May, Margaret Ann (LIB)





Macquarie (NSW)

1901-06

Smith, Sydney (FT)

1906-17

Carr, Ernest Shoobridge (ALP)

1917-22

Nicholls, Samuel Robert (ALP)

1922-28

Manning, Arthur Gibson (NAT)

1928-31

Chifley, Joseph Benedict (ALP)

1931-40

Lawson, John Norman (UAP)

1940-51

Chifley, Joseph Benedict (ALP)

1951-75

Luchetti, Anthony Sylvester (ALP)

1975-80

Gillard, Reginald (LIB)

1980-84

Free, Ross Vincent (ALP)

1984-93

Webster, Alasdair Paine (LIB)

1993-96

Deahm, Margaret Joan (ALP)

1996-2007

Bartlett, Kerry Joseph (LIB)

2007-

Debus, Robert John (ALP)





Makin (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-96

Duncan, Peter (ALP)

1996-2007

Draper, Patricia (LIB)

2007-

Zappia, Antonio (ALP)





Mallee (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-72

Turnbull, Winton George (later Sir Winton) (CP)

1972-93

Fisher, Peter Stanley 1972-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-93 (NPA)

1993-

Forrest, John Alexander 1993-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)





Maranoa (Qld)

1901-21

Page, James 1901-03 (FT); 1903-21 (ALP)

1921-40

Hunter, James Aitchison Johnston (CP)

1940-43

Baker, Francis Patrick (ALP)

1943-49

Adermann, Charles Frederick 1943-46 (QCP); 1946-49 (CP)

1949-51

Russell, Charles Wilfred (CP)

1951-66

Brimblecombe, Wilfred John (CP)

1966-80

Corbett, James 1966-75 (CP); 1975-80 (NCP)

1980-90

Cameron, Ian Milne Dixon 1980-82 (NCP); 1982-90 (NPA)

1990-

Scott, Bruce Craig 1990-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)





Maribyrnong (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.)

1906-10

Mauger, Samuel (PROT)

1910-34

Fenton, James Edward 1910-31 (ALP); 1931-34 (UAP)

1934-55

Drakeford, Arthur Samuel 1934-37 (FLP); 1937-55 (ALP)

1955-69

Stokes, Philip William Clifford (LIB)

1969-83

Cass, Moses Henry (ALP)

1983-96

Griffiths, Alan Gordon (ALP)

1996-2007

Sercombe, Robert Charles Grant (ALP)

2007-

Shorten, William Richard (ALP)





Martin (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.)

1922-28

Pratten, Herbert Edward (NAT)

1928-29

Pratten, Frederick Graham (NAT)

1929-31

Eldridge, John Chambers (ALP)

1931-34

Holman, William Arthur (UAP)

1934-43

McCall, William Victor (UAP)

1943-49

Daly, Frederick Michael (ALP)

1949-55

O'Connor, William Paul (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1955.)





Mayo (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-2008

Downer, Alexander John Gosse (LIB)

2008-

Briggs, Jamie Edward (LIB)





Melbourne (Vic.)

1901-04

McEacharn, Sir Malcolm Donald (PROT)

1904-40

Maloney, William Robert Nuttall 1904-31 (ALP); 1931-37 (FLP); 1937-40 (ALP)

1940-72

Calwell, Arthur Augustus (ALP)

1972-83

Innes, Urquhart Edward (ALP)

1983-93

Hand, Gerard Leslie (ALP)

1993-

Tanner, Lindsay James (ALP)





Melbourne Ports (Vic.)

1901-06

Mauger, Samuel (PROT)

1906-31

Mathews, James (ALP)

1931-51

Holloway, Edward James 1931-37 (FLP); 1937-51 (ALP)

1951-77

Crean, Frank (ALP)

1977-98

Holding, Allan Clyde (ALP)

1998-

Danby, Michael David (ALP)





Menzies (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-91

Brown, Neil Anthony (LIB)

1991-

Andrews, Kevin James (LIB)





Mernda (Vic.)

1901-13

Harper, Robert 1901-10 (PROT); 1910-13 (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1912.)





Mitchell (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-61

Wheeler, Roy Crawford (LIB)

1961-63

Armitage, John Lindsay (ALP)

1963-72

Irwin, Leslie Herbert (LIB)

1972-74

Ashley-Brown, Alfred (ALP)

1974-2007

Cadman, Alan Glyndwr (LIB)

2007-

Hawke, Alexander George (LIB)





Moira (Vic.)

1901-06

Kennedy, Thomas (PROT)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)





Moncrieff (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-2001

Sullivan, Kathryn Jean Martin (LIB)

2001-

Ciobo, Steven Michele (LIB)





Moore (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-58

Leslie, Hugh Alan (CP)

1958-61

Halbert, Hugh Victor (LIB)

1961-63

Leslie, Hugh Alan (CP)

1963-74

Maisey, Donald William (CP)

1974-83

Hyde, John Martin (LIB)

1983-90

Blanchard, Cecil Allen (ALP)

1990-98

Filing, Paul Anthony 1990-95 (LIB); 1995-98 (IND)

1998-

Washer, Malcolm James (LIB)





Moreton (Qld)

1901-06

Wilkinson, James 1901-03 (IND LAB); 1903-06 (ALP)

1906-19

Sinclair, Hugh 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-22

Wienholt, Arnold (NAT)

1922-55

Francis, Josiah 1922-31 (NAT); 1931-46 (UAP); 1946-55 (LIB)

1955-83

Killen, Denis James (later Sir James) (LIB)

1983-90

Cameron, Donald Milner (LIB)

1990-96

Gibson, Garrie David (ALP)

1996-2007

Hardgrave, Gary Douglas (LIB)

2007-

Perrett, Graham Douglas (ALP)





Murray (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-71

McEwen, John (later Sir John) (CP)

1971-96

Lloyd, Bruce 1971-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-96 (NPA)

1996-

Stone, Sharman Nancy (LIB)





Namadgi (ACT)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1994.)

1996-98

Ellis, Annette Louise (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1997.)





Nepean (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.)

1906-10

Bowden, Eric Kendall (ANTI-SOC)

1910-13

Cann, George (ALP)

1913-19

Orchard, Richard Beaumont 1913-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-22

Bowden, Eric Kendall (NAT)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)





New England (NSW)

1901-03

Sawers, William Bowie Stewart Campbell (PROT)

1903-06

Lonsdale, Edmund (FT)

1906-13

Foster, Francis James (ALP)

1913-19

Abbott, Percy Phipps 1913-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-22

Hay, Alexander (NAT & FARMERS)

1922-40

Thompson, Victor Charles (CP)

1940-49

Abbott, Joseph Palmer (CP)

1949-63

Drummond, David Henry (CP)

1963-98

Sinclair, Ian McCahon 1963-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-98 (NPA)

1998-2001

St Clair, Stuart Roy (NPA)

2001-

Windsor, Antony Harold Curties (IND)





Newcastle (NSW)

1901-35

Watkins, David 1901-31 (ALP); 1931-35 (FLP)

1935-58

Watkins, David Oliver 1935-37 (FLP); 1937-58 (ALP)

1958-83

Jones, Charles Keith (ALP)

1983-2001

Morris, Allan Agapitos (ALP)

2001-

Grierson, Sharon Joy (ALP)





North Sydney (NSW)

1901-10

Thomson, Dugald 1901-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC)

1910-11

Edwards, George Bertrand (LIB)

1911-22

Ryrie, Granville de Laune (later Sir Granville) 1911-17 (LIB); 1917-22 (NAT)

1922-49

Hughes, William Morris 1922-29 (NAT); 1929-31 (IND NAT); 1931-46 (UAP); 1946-49 (LIB)

1949-66

Jack, William Mathers (LIB)

1966-80

Graham, Bruce William (LIB)

1980-90

Spender, John Michael (LIB)

1990-96

Mack, Edward Carrington (IND)

1996-

Hockey, Joseph Benedict (LIB)





Northern Melbourne (Vic.)

1901-06

Higgins, Henry Bournes (PROT)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)





Northern Territory

(New division formed under the provisions of Act No. 18 of 1922.)

Until the passing of the Northern Territory Representation Act (No. 11) 1968, the member for this division had limited voting rights in the House of Representatives, being restricted to matters affecting the Northern Territory.

1922-34

Nelson, Harold George (ALP)

1934-49

Blain, Adair Macalister (IND)

1949-66

Nelson, John Norman (ALP)

1966-80

Calder, Stephen Edward 1966-75 (CP); 1975-80 (NCP)

1980-83

Tambling, Grant Ernest John 1980-82 (NCP); 1982-83 (NPA)

1983-84

Reeves, John Edward (ALP)

1984-87

Everingham, Paul Anthony Edward (LIB)

1987-96

Snowdon, Warren Edward (ALP)

1996-98

Dondas, Nicholas Manuel (CLP)

1998-2001

Snowdon, Warren Edward (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 2000.)





O'Connor (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1979.)

1980-

Tuckey, Charles Wilson (LIB)





Oxley (Qld)

1901-13

Edward, Richard 1901-03 (PROT); 1903-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-13 (LIB)

1913-17

Sharpe, James Benjamin (ALP)

1917-31

Bayley, James Garfield (NAT)

1931-34

Baker, Francis Matthew John (FLP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1934.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-61

Cameron, Donald Alastair (LIB)

1961-88

Hayden, William George (ALP)

1988-96

Scott, Leslie James (ALP)

1996-98

Hanson, Pauline Lee 1996-97 (IND); 1997-98 (PHON)

1998-

Ripoll, Bernard Fernand (ALP)





Page (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-90

Robinson, Ian Louis (NPA)

1990-96

Woods, Harry Francis (ALP)

1996-2007

Causley, Ian Raymond 1996-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)

2007-

Saffin, Janelle Anne (ALP)





Parkes (NSW)

1901-19

Smith, Arthur Bruce 1901-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB);1917-19 (NAT)

1919-29

Marr, Charles William Clanan (NAT)

1929-30

McTiernan, Edward Aloysius (ALP)

1931-43

Marr, Charles William Clanan (later Sir Charles) 1931 (NAT); 1931-43 (UAP)

1943-63

Haylen, Leslie Clement (ALP)

1963-69

Hughes, Thomas Eyre Forrest (LIB)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-98

Cobb, Michael Roy (NPA)

1998-2001

Lawler, Anthony John (NPA)

2001-07

Cobb, John Kenneth 2001-03 (NPA); from Oct. 2003 (NP)

2007-

Coulton, Mark Maclean (NP)





Parramatta (NSW)

1901-21

Cook, Joseph (later Sir Joseph) 1901-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-21 (NAT)

1921-22

Pratten, Herbert Edward (NAT)

1922-29

Bowden, Eric Kendall (NAT)

1929-31

Rowe, Albert Edward (ALP)

1931-46

Stewart, Frederick Harold (later Sir Frederick) (UAP)

1946-58

Beale, Oliver Howard (LIB)

1958-64

Barwick, Sir Garfield Edward John (LIB)

1964-73

Bowen, Nigel Hubert (LIB)

1973-77

Ruddock, Philip Maxwell (LIB)

1977-90

Brown, John Joseph (ALP)

1990-96

Elliott, Robert Paul (ALP)

1996-2004

Cameron, Ross Alexander (LIB)

2004-

Owens, Julie Ann (ALP)





Paterson (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-69

Fairhall, Allen (LIB)

1969-84

O'Keefe, Frank Lionel 1969-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-84 (NPA)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1993.)

1993-96

Horne, Robert Hodges (ALP)

1996-98

Baldwin, Robert Charles (LIB)

1998-2001

Horne, Robert Hodges (ALP)

2001-

Baldwin, Robert Charles (LIB)





Pearce (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1989.)

1990-93

Chaney, Frederick Michael (LIB)

1993-

Moylan, Judith Eleanor (LIB)





Perth (WA)

1901-22

Fowler, James Mackinnon 1901-10 (ALP); 1910-17 (LIB); 1917-22 (NAT)

1922-29

Mann, Edward Alexander (NAT)

1929-43

Nairn, Walter Maxwell 1929-31 (NAT); 1931-43 (UAP)

1943-55

Burke, Thomas Patrick (ALP)

1955-69

Chaney, Frederick Charles (LIB)

1969-75

Berinson, Joseph Max (ALP)

1975-83

McLean, Ross Malcolm (LIB)

1983-93

Charlesworth, Richard Ian (ALP)

1993-

Smith, Stephen Francis (ALP)





Petrie (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-61

Hulme, Alan Shallcross (LIB)

1961-63

O'Brien, Reginald Charles (ALP)

1963-72

Hulme, Alan Shallcross (later Sir Alan) (LIB)

1972-74

Cooke, Nelson Marshall (LIB)

1974-83

Hodges, John Charles (LIB)

1983-84

Wells, Deane McMillan (ALP)

1984-87

Hodges, John Charles (LIB)

1987-96

Johns, Gary Thomas (ALP)

1996-2007

Gambaro, Teresa (LIB)

2007-

D'Ath, Yvette Maree (ALP)





Phillip (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Fitzgerald, Joseph Francis (ALP)

1955-61

Aston, William John (LIB)

1961-63

Einfeld, Sydney David (ALP)

1963-72

Aston, William John (later Sir William) (LIB)

1972-75

Riordan, Joseph Martin (ALP)

1975-83

Birney, Reginald John (LIB)

1983-93

McHugh, Jeannette (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)





Port Adelaide (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-63

Thompson, Albert Victor (ALP)

1963-74

Birrell, Frederick Ronald (ALP)

1974-88

Young, Michael Jerome (ALP)

1988-2007

Sawford, Rodney Weston (ALP)

2007-

Butler, Mark Christopher (ALP)





Prospect (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-90

Klugman, Richard Emanuel (ALP)

1990-2004

Crosio, Janice Ann (ALP)

2004-

Bowen, Christopher Eyles (ALP)





Rankin (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-98

Beddall, David Peter (ALP)

1998-

Emerson, Craig Anthony (ALP)





Reid (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.)

1922-31

Coleman, Percy Edmund (ALP)

1931-40

Gander, Joseph Herbert 1931-40 (LANG LAB); 1940 (ALP)

1940-46

Morgan, Charles Albert Aaron (ALP)

1946-49

Lang, John Thomas (LANG LAB)

1949-58

Morgan, Charles Albert Aaron (ALP)

1958-90

Uren, Thomas (ALP)

1990-

Ferguson, Laurie Donald Thomas (ALP)





Richmond (NSW)

1901-10

Ewing, Thomas Thomson (later Sir Thomas) (PROT)

1910-22

Massy-Greene, Walter 1910-17 (LIB); 1917-22 (NAT)

1922-37

Green, Roland Frederick Herbert (CP)

1937-57

Anthony, Hubert Lawrence (CP)

1957-84

Anthony, John Douglas 1957-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-84 (NPA)

1984-90

Blunt, Charles William (NPA)

1990-96

Newell, Neville Joseph (ALP)

1996-2004

Anthony, Lawrence James 1996-2003 (NPA); 2003-04 (NP)

2004-

Elliot, Maria Justine (ALP)





Riverina (NSW)

1901-03

Chanter, John Moore (PROT)

1903-04

Blackwood, Robert Officer (FT)

1904-13

Chanter, John Moore 1904-10 (PROT); 1910-13 (ALP)

1913-14

Falkiner, Franc Brereton Sadleir (LIB)

1914-22

Chanter, John Moore 1914-17 (ALP); 1917-19 (NAT); 1919-22(NAT & FARMERS)

1922-31

Killen, William Wilson (CP)

1931-40

Nock, Horace Keyworth (CP)

1940-49

Langtry, Joseph Ignatius (ALP)

1949-65

Roberton, Hugh Stevenson (CP)

1965-69

Armstrong, Adam Alexander (CP)

1969-74

Grassby, Albert Jaime (ALP)

1974-77

Sullivan, John William 1974-75 (CP); 1975-77 (NCP)

1977-80

FitzPatrick, John (ALP)

1980-98

Hicks, Noel Jeffrey 1980-82 (NCP); 1982-98 (NPA)

1998-

Hull, Kay Elizabeth 1998-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)

(Riverina was abolished upon redistribution of seats, 1984. The subsequent electoral division was named Riverina-Darling. Upon redistribution of seats in 1992, the division reverted to Riverina.)





Riverina-Darling

(see Riverina)





Robertson (NSW)

1901-10

Willis, Henry 1901-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC)

1910-13

Johnson, William James (ALP)

1913-22

Fleming, William Montgomerie 1913-17 (LIB); 1917-19 (NAT); 1919-22 (NAT & FARMERS)

1922-40

Gardner, Sydney Lane 1922-31 (NAT); 1931-40 (UAP)

1940-43

Spooner, Eric Sydney (UAP)

1943-49

Williams, Thomas Francis (ALP)

1949-64

Dean, Roger Levinge (LIB)

1964-69

Bridges-Maxwell, Crawford William (LIB)

1969-90

Cohen, Barry (ALP)

1990-96

Walker, Francis John (ALP)

1996-2007

Lloyd, James Eric (LIB)

2007-

Neal, Belinda Jane (ALP)





Ryan (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-75

Drury, Edward Nigel (LIB)

1975-2001

Moore, John Colinton (LIB)

2001

Short, Leonie Marjorie (ALP)

2001-

Johnson, Michael Andrew (LIB)





St George (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-54

Graham, Bruce William (LIB)

1954-55

Lemmon, Nelson (ALP)

1955-58

Graham, Bruce William (LIB)

1958-63

Clay, Lionel Daniel (ALP)

1963-69

Bosman, Leonard Lewis (LIB)

1969-75

Morrison, William Lawrence (ALP)

1975-80

Neil, Maurice James (LIB)

1980-84

Morrison, William Lawrence (ALP)

1984-93

Dubois, Stephen Cairfield (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)





Scullin (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.)

1955-69

Peters, Edward William (ALP)

1969-86

Jenkins, Dr Henry Alfred (Sr) (ALP)

1986-

Jenkins, Henry (Harry) Alfred (Jr) (ALP)





Shortland (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-72

Griffiths, Charles Edward (ALP)

1972-98

Morris, Peter Frederick (ALP)

1998-

Hall, Jill Griffiths (ALP)





Solomon (NT)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2000.)

2001-07

Tollner, David William (CLP)

2007-

Hale, Damian Francis (ALP)





South Australia

At the first general election, 1901, the state of South Australia was polled as one division.

The following members were elected:

Batchelor, Egerton Lee (ALP)

Bonython, Sir John Langdon (PROT)

Glynn, Patrick McMahon (FT)

Holder, Frederick William (later Sir Frederick) (FT)

Kingston, Charles Cameron (PROT)

Poynton, Alexander (FT)

Solomon, Vaiben Louis (FT)





South Sydney (NSW)

1901-06

Edwards, George Bertrand (FT)

1906-10

Watson, John Christian (ALP)

1910-31

Riley, Edward (ALP)

1931-34

Jennings, John Thomas (UAP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1934.)





Southern Melbourne (Vic.)

1901-06

Ronald, James Black (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)





Stirling (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.)

1955-58

Webb, Charles Harry (ALP)

1958-61

Cash, Earl Douglas (LIB)

1961-72

Webb, Charles Harry (ALP)

1972-83

Viner, Robert Ian (LIB)

1983-93

Edwards, Ronald Frederick (ALP)

1993-98

Cameron, Eoin Harrap (LIB)

1998-2004

McFarlane, Jann Sonya (ALP)

2004-

Keenan, Michael Fayat (LIB)





Streeton (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-90

Lamb, Antony Hamilton (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1989.)





Sturt (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-54

Wilson, Keith Cameron (LCL)

1954-55

Makin, Norman John Oswald (ALP)

1955-66

Wilson, Keith Cameron (later Sir Keith) (LIB)

1966-69

Wilson, Ian Bonython Cameron (LIB)

1969-72

Foster, Norman Kenneth (ALP)

1972-93

Wilson, Ian Bonython Cameron 1972-75 (LCL); 1975-93 (LIB)

1993-

Pyne, Christopher Maurice (LIB)





Swan (WA)

1901-18

Forrest, Sir John (later Baron Forrest of Bunbury) 1901-06 (PROT); 1906-10

1918-19

Corboy, Edwin Wilkie (ALP)

1919-22

Prowse, John Henry (CP)

1922-40

Gregory, Henry (CP)

1940-43

Marwick, Thomas William (CP)

1943-46

Mountjoy, Donald Alfred (ALP)

1946-49

Hamilton, Leonard William (CP)

1949-54

Grayden, William Leonard (LIB)

1954-55

Webb, Charles Harry (ALP)

1955-69

Cleaver, Richard (LIB)

1969-75

Bennett, Adrian Frank (ALP)

1975-80

Martyr, John Raymond (LIB)

1980-96

Beazley, Kim Christian (ALP)

1996-98

Randall, Donald James (LIB)

1998-2007

Wilkie, Kimberley William (ALP)

2007-

Irons, Stephen James (LIB)





Sydney (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.)

1969-75

Cope, James Francis (ALP)

1975-83

McMahon, James Leslie (ALP)

1983-98

Baldwin, Peter Jeremy (ALP)

1998-

Plibersek, Tanya Joan (ALP)





Tangney (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1973.)

1974-75

Dawkins, John Sydney (ALP)

1975-77

Richardson, Peter Anthony 1975-77 (LIB); from October 1977 (IND)

1977-83

Shack, Peter Donald (LIB)

1983-84

Gear, George (ALP)

1984-93

Shack, Peter Donald (LIB)

1993-2004

Williams, Daryl Robert (LIB)

2004-

Jensen, Dennis Geoffrey (LIB)





Tasmania

At the first general election, 1901, the state of Tasmania was polled as one division.

The following members were elected:

Braddon, Sir Edward Nicholas Coventry (FT)

Cameron, Donald Norman (FT)

Fysh, Sir Philip Oakley (FT)

O'Malley, King (PROT)

Piesse, Frederick William (FT) died 6.3.1902*

* At by-election held on 26.3.1902, William Hartnoll was elected to fill the vacancy.


Throsby (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.)

1984-2001

Hollis, Colin (ALP)

2001-

George, Jennie (ALP)





Wakefield (SA)

1903-09

Holder, Sir Frederick William 1903-06 (PROT); 1906-09 (ANTI-SOC)

1909-28

Foster, Richard Witty 1909-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-22 (NAT);

1922-25 (LIB); 1925-28 (NAT)

1928-29

Collins, Maurice (CP)

1929-38

Hawker, Charles Allan Seymour 1929-31 (NAT); 1931-38 (UAP)

1938-40

McHugh, Sydney (ALP)

1940-43

Duncan-Hughes, John Grant (UAP)

1943-46

Smith, Albert Edward (ALP)

1946-58

McBride, Philip Albert Martin (later Sir Philip) 1946-51 (LIB); 1951-54 (LCL);

1954-58 (LIB)

1958-77

Kelly, Charles Robert (LIB)

1977-83

Giles, Geoffrey O'Halloran (LIB)

1983-2004

Andrew, John Neil (LIB)

2004-07

Fawcett, David Julian (LIB)

2007-

Champion, Nicholas David (ALP)





Wannon (Vic.)

1901-03

Cooke, Samuel Winter (FT)

1903-06

Robinson, Arthur (FT)

1906-13

McDougall, John Keith (ALP)

1913-22

Rodgers, Arthur Stanislaus 1913-17 (LIB); 1917-22 (NAT)

1922-25

McNeill, John (ALP)

1925-29

Rodgers, Arthur Stanislaus (NAT)

1929-31

McNeill, John (ALP)

1931-40

Scholfield, Thomas Hallett (UAP)

1940-49

McLeod, Donald (ALP)

1949-51

Mackinnon, Ewen Daniel (LIB)

1951-55

McLeod, Donald (ALP)

1955-83

Fraser, John Malcolm (LIB)

1983-

Hawker, David Peter Maxwell (LIB)





Warringah (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.)

1922-27

Ryrie, Sir Granville de Laune (NAT)

1927-37

Parkhill, Robert Archdale (later Sir Robert) 1927-31 (NAT); 1931-37 (UAP)

1937-51

Spender, Sir Percy Claude 1937-40 (IND UAP); 1940-46 (UAP); 1946-51 (LIB)

1951-61

Bland, Francis Armand (LIB)

1961-66

Cockle, John Simon (LIB)

1966-69

St John, Edward Henry 1966-69 (LIB); from April 1969 (IND LIB)

1969-94

MacKellar, Michael John Randal (LIB)

1994-

Abbott, Anthony John (LIB)





Watson (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1934.)

1934-40

Jennings, John Thomas (UAP)

1940-49

Falstein, Sydney Max (ALP)

1949-55

Curtin, Daniel James (ALP)

1955-69

Cope, James Francis (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1992.)

1993-2004

McLeay, Leo Boyce (ALP)

2004-

Burke, Anthony Stephen (ALP)





Wentworth (NSW)

1901-03

McMillan, Sir William (FT)

1903-19

Kelly, William Henry 1903-06 (FT); 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-19 (NAT)

1919-31

Marks, Walter Moffitt 1919-29 (NAT); 1929-31 (IND NAT)

1931-56

Harrison, Eric John (later Sir Eric) 1931-46 (UAP); 1946-56 (LIB)

1956-74

Bury, Leslie Harry Ernest (LIB)

1974-81

Ellicott, Robert James (LIB)

1981-87

Coleman, William Peter (LIB)

1987-95

Hewson, John Robert (LIB)

1995-2001

Thomson, Andrew Peter (LIB)

2001-04

King, Peter Edward 2001-04 (LIB); from Sep. 2004 (IND)

2004-

Turnbull, Malcolm Bligh (LIB)





Werriwa (NSW)

1901-06

Conroy, Alfred Hugh Beresford (FT)

1906-12

Hall, David Robert (ALP)

1912-13

Bennett, Benjamin Holland (ALP)

1913-14

Conroy, Alfred Hugh Beresford (LIB)

1914-19

Lynch, John 1914-17 (ALP); 1917-19 (NAT)

1919-31

Lazzarini, Hubert Peter (ALP)

1931-34

McNicoll, Walter Ramsay (CP)

1934-52

Lazzarini, Hubert Peter 1934-37 (LANG LAB); 1937-52 (ALP)

1952-78

Whitlam, Edward Gough (ALP)

1978-93

Kerin, John Charles (ALP)

1994-2005

Latham, Mark William (ALP)

2005-

Hayes, Christopher Patrick (ALP)





West Sydney (NSW)

1901-17

Hughes, William Morris (ALP)

1917-19

Wallace, Cornelius (ALP)

1919-21

Ryan, Thomas Joseph (ALP)

1921-28

Lambert, William Henry (ALP)

1928-46

Beasley, John Albert 1928-31 (ALP); 1931-37 (LANG LAB); 1937-40 (ALP); 1940-43 (ALP(A-C));

1943-46 (ALP)

1946-49

O'Connor, William Paul (ALP)

1949-69

Minogue, Daniel (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)





Wide Bay (Qld)

1901-15

Fisher, Andrew (ALP)

1915-28

Corser, Edward Bernard Cresset 1915-17 (LIB); 1917-28 (NAT)

1928-54

Corser, Bernard Henry (CP)

1954-58

Brand, William Alfred (CP)

1958-61

Bandidt, Henry Norman Charles (CP)

1961-74

Hansen, Brendan Percival (ALP)

1974-90

Millar, Percival Clarence 1974-75 (CP); 1975-82 (NCP); 1982-90 (NPA)

1990-

Truss, Warren Errol 1990-2003 (NPA); from Oct. 2003 (NP)





Wills (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.)

1949-55

Bryson, William George (ALP)

1955-80

Bryant, Gordon Munro (ALP)

1980-92

Hawke, Robert James Lee (ALP)

1992-96*

Cleary, Philip Ronald 1992 (IND); 1993-96 (IND)

1996-

Thomson, Kelvin John (ALP)

* Disqualified 25.11.1992. Re-elected 13.3.1993.


Wilmot (Tas.)

1903-04

Braddon, Sir Edward Nicholas Coventry (FT)

1904-06

Cameron, Donald Norman (FT)

1906-29

Atkinson, Llewellyn 1906-10 (ANTI-SOC); 1910-17 (LIB); 1917-22 (NAT); 1922-28 (CP); 1928-29 (NAT)

1929-39

Lyons, Joseph Aloysius 1929-31 (ALP); 1931-39 (UAP)

1939-40

Spurr, Lancelot Thomas (ALP)

1940-46

Guy, James Allan (UAP)

1946-75

Duthie, Gilbert William Arthur (ALP)

1975-84

Burr, Maxwell Arthur (LIB)

(Name of division changed to Lyons by resolution of Parliament following redistribution of seats, 1984.)





Wimmera (Vic.)

1901-06

Phillip, Pharez (PROT)

1906-19

Sampson, Sydney 1906-10 (IND PROT); 1910-17 (LIB) 1917-19 (NAT)

1919-31

Stewart, Percy Gerald 1919-22 (VFU); 1922-28 (CP); 1928-31 (C PROG)

1931-37

McClelland, Hugh 1931-34 (CP); 1934-37 (AUST CTRY)

1937-45

Wilson, Alexander 1937-40 (FCP); 1940-43 (UCP); 1943-45 (CP)

1946-49

Turnbull, Winton George (CP)

1949-58

Lawrence, William Robert (LIB)

1958-77

King, Robert Shannon 1958-75 (CP); 1975-77 (NCP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)





Yarra (Vic.)

1901-22

Tudor, Frank Gwynne (ALP)

1922-49

Scullin, James Henry 1922-31 (ALP); 1931-37 (FLP); 1937-49 (ALP)

1949-55

Keon, Standish Michael (ALP)

1955-69

Cairns, James Ford (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)