Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Previous Fragment    Next Fragment
Part 2 - The Forty-second Parliament - Changes in the 42nd Parliament

Download PDF Download PDF


Changes in the 42nd Parliament

After the commencement of the 42nd Parliament, and prior to 30 September 2008, the following changes occurred in the Parliament:

Three by-elections were held following the resignations of the Hon. PJ McGauran, the Hon. AJG Downer and the Hon. MAJ Vaile.

By-election date

Division/State

Member elected

Party

Previous Member

Party

Seat vacated

28.6.2008

Gippsland, Vic.

Chester, DJ

NP

McGauran, PJ

NP

9.4.2008

6.9.2008

Lyne, NSW

Oakeshott, RJM

IND

Vaile, MAJ

NP

30.7.2008

6.9.2008

Mayo, SA

Briggs, JE

LIB

Downer, AJG

LIB

14.7.2008

Senators newly elected on 24 November 2007 commenced in Parliament on 1 July 2008, replacing the following Senators whose terms expired on 30 June 2008:

Retired and defeated Senators

Allison, LF

Vic.

AD

Defeated

Bartlett, AJJ

Qld

AD

Defeated

Campbell, G

NSW

ALP

Retired

Chapman, HGP

SA

LIB

Defeated

Kemp, CR

Vic.

LIB

Retired

Kirk, LJ

SA

ALP

Retired

Lightfoot, PR

WA

LIB

Retired

Macdonald, JAL

NSW

NP

Retired

Murray, AJM

WA

AD

Retired

Nettle, KM

NSW

AG

Defeated

Patterson, KCL

Vic.

LIB

Retired

Ray, RF*

Vic.

ALP

Retired

Stott Despoja, NJ

SA

AD

Retired

Watson, JOW

Tas.

LIB

Retired

Webber, RS

WA

ALP

Defeated

New Senators

Arbib, MV

NSW

ALP

Bilyk, CL

Tas.

ALP

Cameron, DN

NSW

ALP

Cash, MC

WA

LIB

Collins, JMA*

Vic.

ALP

Farrell, DE

SA

ALP

Feeney, DI

Vic.

ALP

Furner, ML

Qld

ALP

Hanson-Young, SC

SA

GRN

Kroger, HE

Vic.

LIB

Ludlam, S

WA

GRN

Pratt, LC

WA

ALP

Ryan, SM

Vic.

LIB

Williams, JR

NSW

NP

Xenophon, N

SA

IND

For full biographical details of those Senators and Members in the 42nd Parliament who left the Parliament prior to 30 September 2008, see www.aph.gov.au/library/handbook

Note: Senator Ray resigned on 5 May 2008 prior to the expiry of his term on 30 June 2008, and was replaced by Senator Collins on 8 May 2008.