Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download Current HansardDownload Current Hansard    View Or Save XMLView/Save XML

Previous Fragment    Next Fragment
Thursday, 30 September 2010
Page: 464

464 MembershipMembership


The ACTING DEPUTY PRESIDENT (Senator Hutchins)—The President has received letters from party leaders nominating senators to be members of committees.

Senator FEENEY (Victoria —Parliamentary Secretary for Defence) [1:34 PM] —by leave—I move:

That senators be discharged from and appointed to committees as follows:

Appropriations and Staffing—Standing Committee—

Appointed—Senators Faulkner, Lundy, Parry, Sherry, Williams and Xenophon

Australian Commission for Law Enforcement Integrity—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Cameron, Fielding, Fierravanti-Wells, Marshall and Parry

Australian Crime Commission—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Boyce, Fielding, Hutchins, Parry and Polley

Broadcasting of Parliamentary Proceedings—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Carol Brown and Parry

Community Affairs Legislation Committee—

Appointed—

Senators Adams, Boyce, Carol Brown, Furner, Moore and Siewert

Participating members: Senators Abetz, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

Community Affairs References Committee—

Appointed—

Senators Adams, Boyce, Carol Brown, Coonan, Moore and Siewert

Participating members: Senators Abetz, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

Corporations and Financial Services—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Farrell and McLucas

Cyber-Safety—Joint Select Committee—

Appointed—Senators Barnett, Bushby, Pratt and Wortley

Economics Legislation Committee—

Appointed—

Senators Bushby, Cameron, Hurley, Pratt, Williams and Xenophon

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood and Wortley

Economics References Committee—

Appointed—

Senators Bushby, Hurley, McGauran, Pratt, Williams and Xenophon

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood and Wortley

Education, Employment and Workplace Relations Legislation Committee—

Appointed—

Senators Back, Bilyk, Cash, Hanson-Young, Marshall and Wortley

Participating members: Senators Abetz, Adams, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams and Xenophon

Education, Employment and Workplace Relations References Committee—

Appointed—

Senators Back, Bilyk, Cash, Cormann, Hanson-Young and Marshall

Participating members: Senators Abetz, Adams, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Colbeck, Coonan, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

Electoral Matters—Joint Standing Committee—

Appointed—Senators Birmingham, Bob Brown, Carol Brown, Feeney and Ryan

Environment and Communications Legislation Committee—

Appointed—

Senators Cameron, Fisher, Ludlam, McEwen, Troeth and Wortley

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Trood, Williams and Xenophon

Environment and Communications References Committee—

Appointed—

Senators Boswell, Cameron, Fisher, Ludlam, Troeth and Wortley

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Trood, Williams and Xenophon

Finance and Public Administration Legislation Committee—

Appointed—

Senators Bernardi, Faulkner, Kroger, Polley, Siewert and Stephens

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

Substitute members: Senators Moore and Forshaw to replace Senators Stephens and Polley from 18 October to 19 October 2010

Finance and Public Administration References Committee—

Appointed—

Senators Bernardi, Faulkner, Kroger, Polley, Siewert and Williams

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Parry, Payne, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Wortley and Xenophon

Foreign Affairs, Defence and Trade Legislation Committee—

Appointed—

Senator Faulkner

Participating member: Senator Furner

Discharged—Senator Hutchins

Foreign Affairs, Defence and Trade References Committee—

Appointed—Participating member: Senator Furner

Foreign Affairs, Defence and Trade—Joint Standing Committee—

Appointed—Senators Bishop, Faulkner, Ferguson, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Johnston, Ludlam, Macdonald, Moore, Payne and Trood

Gambling Reform—Joint Select Committee—

Appointed—Senators Bilyk and Crossin

House—Standing Committee—

Appointed—Senators Heffernan and Parry

Legal and Constitutional Affairs Legislation Committee—

Appointed—

Senators Barnett, Crossin, Furner, Ludlam, Parry and Pratt

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Payne, Polley, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

Legal and Constitutional Affairs References Committee—

Appointed—

Senators Barnett, Crossin, Furner, Ludlam, Parry and Trood

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O’Brien, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Williams, Wortley and Xenophon

Migration—Joint Standing Committee—

Appointed—Senators Bilyk, Boyce, Hanson-Young and McEwen

National Capital and External Territories—Joint Standing Committee—

Appointed—Senators Adams, Crossin, Humphries and Pratt

Parliamentary Library—Joint Standing Committee—

Appointed—Senators Barnett, Bilyk, Cameron, Fielding, Hutchins and Trood

Privileges—Standing Committee—

Appointed—Senators Bilyk, Faulkner, Johnston, Marshall, McGauran and Payne

Procedure—Standing Committee—

Appointed—Senators Brandis, Faulkner, Hurley, Ludwig, Parry and Siewert

Public Accounts and Audit—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Barnett, Bishop and Kroger

Public Works—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Forshaw and Troeth

Publications—Standing Committee—

Appointed—Senators Bernardi, Carol Brown, Marshall, Mason, Parry and Sterle

Reform of the Australian Federation—Select Committee—

Appointed—

Senators Furner and Moore

Participating members: Senators Bilyk, Bishop, Carol Brown, Cameron, Crossin, Faulkner, Forshaw, Hurley, Hutchins, Marshall, McEwen, O’Brien, Polley, Pratt, Stephens, Sterle and Wortley

Regulations and Ordinances—Standing Committee—

Appointed—Senators Carol Brown, Cash, Moore, Ronaldson and Stephens

Rural Affairs and Transport Legislation Committee—

Appointed—

Senators Crossin, Heffernan, Hutchins, Nash, Siewert and Sterle

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Humphries, Hurley, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

Rural Affairs and Transport References Committee—

Appointed—

Senators Heffernan, Hutchins, McGauran, Milne, Nash and Sterle

Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fielding, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Humphries, Hurley, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, Minchin, Moore, O’Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

Scrutiny of Bills—Standing Committee—

Appointed—Senators Bishop, Cameron, Coonan, Pratt, Siewert and Troeth

Selection of Bills—Standing Committee—

Appointed—Senators Adams, Carol Brown, Fifield and Ludwig

Senators’ Interests—Standing Committee—

Appointed—Senators Adams, Bilyk, Bob Brown, Fifield, Forshaw, Humphries, Johnston and Pratt

Treaties—Joint Standing Committee—

Appointed—Senators Birmingham, Cash, Ludlam, McGauran, Pratt and Wortley.

Question agreed to.