Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
COOK, the Hon. Peter Francis SalmonBiography for COOK, the Hon. Peter Francis Salmon

Senator for Western Australia 1983-2005

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Western Australia 1983 (term deemed to have begun 1.7.1982), 1984, 1987, 1993 and 1998. Retired prior to general elections (term ended 30.6.2005).


Parliamentary Appointments

Member, Parliamentary Retiring Allowances Trust from 13.5.98 to 30.6.05.


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 12.2.02 to 30.3.04.


Ministerial Appointments

Minister for Resources from 19.1.88 to 4.4.90.

Minister for Industrial Relations from 4.4.90 to 24.3.93.

Minister for Shipping and Aviation Support from 27.5.92 to 24.3.93.

Minister Assisting the Prime Minister for Public Service Matters from 4.4.90 to 24.3.93.

Minister for Trade from 24.3.93 to 30.1.94.

Minister for Industry, Technology and Regional Development from 30.1.94 to 25.3.94.

Minister for Industry, Science and Technology from 25.3.94 to 11.3.96.

Minister Assisting the Prime Minister for Science from 25.3.94 to 11.3.96.


Committee Service

Senate Standing: Regulations and Ordinances from 22.4.83 to 21.2.85; Standing Orders from 4.5.83 to 25.2.87; Privileges from 15.6.84 to 11.9.85; House from 24.9.87 to 24.2.88.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Constitutional and Legal Affairs from 21.4.83 to 21.2.85; Social Welfare from 15.9.83 to 11.9.85; Industry and Trade from 11.9.85 to 5.6.87; Foreign Affairs, Defence and Trade from 24.9.87 to 24.2.88; Industry, Science and Technology from 24.9.87 to 24.2.88; Economics: Legislation Committee from 2.5.96 to 4.9.97 and from 24.11.98 to 10.3.99 and References Committee from 24.11.98 to 19.8.02; Legal and Constitutional: References Committee from 2.5.96 to 18.3.97; Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 13.2.97 to 1.12.97 and from 19.8.02 to 24.3.04 and References Committee from 13.2.97 to 9.11.98 and from 19.8.02 to 25.3.04.

Participating member, Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 2.5.96 to 13.2.97, from 1.12.97 to 11.2.02 and from 1.7.02 to 19.8.02 and References Committees from 2.5.96 to 13.2.97, from 3.12.98 to 11.2.02 and from 1.7.02 to 19.8.02; Participating member, Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation and References Committees from 2.5.96 to 9.11.98; Participating member, Economics: References Committee from 29.5.96 to 9.11.98 and Legislation Committee from 11.11.97 to 9.11.98, from 22.11.99 to 11.2.02 and from 20.6.02 to 30.6.05.

Senate Select: New Tax System from 26.11.98 to 30.4.99; A Certain Maritime Incident from 14.2.02 (Chair from 20.2.02) to 23.10.04; Free Trade Agreement - Australia and the United States of America from 12.2.04 to 5.8.04.

Senate Estimates: A from 4.5.83 (Chair from 25.3.87 to 5.6.87) to 18.3.88.

Joint Statutory: Corporations and Securities from 31.5.96 to 4.9.97.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 4.9.97 to 30.6.05.


Conferences, Delegations and Visits

Member, 71st IPU Conference, Geneva, April 1984.

Official visits to Papua New Guinea, October-November 1988; Japan, Indonesia and Europe, January-February 1989; New Zealand, March 1989; Malaysia, Thailand, Indonesia, Japan and Vietnam, July-August 1989; Indonesia, December 1989; Papua New Guinea, January 1990; New Zealand, May 1990; UK and Switzerland, June 1991; Thailand, November-December 1991; Japan, January-February 1992; Switzerland and UK, June 1992; Canada, USA, Japan and Indonesia, January-February 1993; ASEAN Nations, April 1993; UK, Germany, Switzerland, France, USA, June 1993; Thailand, Japan and Singapore, June-July 1993; New Zealand, August 1993; Hong Kong, China and Republic of Korea, September 1993; Switzerland, Belgium, France and Germany, October 1993; Japan and Taiwan, October-November 1993; Japan and USA, November 1993; Malaysia and Switzerland, December 1993; Indonesia, June 1994; Europe, USA and UK, July 1994; Singapore, October 1994; China, May 1995; Indonesia, South Korea, Japan and Hong Kong, July 1995; China, October 1995.

Visit to the World Trade Organisation Ministerial Meeting, Seattle, USA, November-December 1999.

Study tour, UK, Germany, Switzerland, France and Belgium, March-April 2000; Hong Kong, October 2000.

Study tour, UK, Germany, Switzerland, France and Belgium, March-April 2000; Hong Kong, October 2000; India, Portugal and USA, June-July 2001; Singapore and China, June-July 2002.

Member, Parliamentary Delegation to the West Indies, February-March 2002.

Member, Parliamentary Delegation to USA, Belgium and UK, September 2002.

Member, Parliamentary Delegation to South Africa, May 2003.

Member, Parliamentary Delegation to Fiji, Solomon Islands and Papua New Guinea, May 2003.

Member, Parliamentary Delegation to the Solomon Islands, December 2003.

Member, Parliamentary Delegation to New Zealand, April 2004.

Member, Parliamentary Delegation to Singapore, November 2004.


Parliamentary Party Positions

Deputy Leader of the Opposition in the Senate from 21.10.97 to 22.11.01.

Member, Opposition Shadow Ministry from 19.3.96 to 22.11.01 and from 8.12.03. Shadow Minister for Commerce and Small Business from 20.3.96 to 27.3.97; Shadow Minister for Trade from 27.3.97 to 22.11.01.

Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition from 8.12.03 to 3.8.04.


Party Positions

Member, ALP State Executive (WA) from May 1970.

Vice-President, ALP (WA) from July 1982.

Convener, State Industrial Relations Committee 1975-85.

Delegate, ALP Federal Conference from 1977.

Member, ALP National Executive from July 1986.

Member, ALP National Executive Committee from September 1986.


Personal

Born 8.11.1943, Melbourne, Vic.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Vice-President, Australian Council of Trade Unions.

Secretary, Western Australian Trades and Labour Council.